17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 6:14

Ознака: албин курти

Курти и Мустафа без договор за коалицирање

Лидерите на Самоопределување, Албин Курти, и на Демократската лига на Косово, Иса Мустафа, не успеаја да се договорат за коалиција меѓу двете партии. - Кога...

Курти со услов за мини-шенген

Лидерот на Самоопределување Албин Курти, кој е најсериозен кандидат за нов премиер на Косово, во емисијата „Опен“ на Топ чанел, изјави дека има еден...

Курти најавува реципроцитетни мерки

Централната изборна комисија на Косово вчера ги објави конечните резултати од парламентарни избори, кои се одржаа на 6 октомври. Претседателката на ЦИК, Валдете Дака,...

Рамуш, Мурто и Курти

Тесната победа на Албин Курти беше проследена со воздржани коментари од меѓународната заедница, која се обиде да ѝ даде предност на „посветлата“ страна од...

Косовските избори и рефлексиите врз Македонија

Коментирајќи го новиот политички релјеф во Приштина, политичките аналитичари во сублимиран заклучок велат дека во периодот што следува Македонија мора да внимава дополнително во...

Лендваи: Загрижува идејата на Курти за повторно обединување со Албанија

Она што загрижува по изборите во Косово е политичката програма на Албин Курти за повторно обединување со Албанија, предупредува австрискиот аналитичар Пол Лендваи. Фактот дека...

Курти: Тачи ќе заврши како Груевски, ама не во Унгарија туку...

Лидерот на Движењето Самоопределување, Албин Курти изјави денеска дека косовскиот претседател Хашим Тачи ќе заврши исто како и поранешниот македонски премиер Никола Груевски, со...

Курти: Тачи може да посегне по инциденти, тензии и дестабилизација

Лидерот на опозициското Движење Самоопределување (ВВ), Албин Курти смета дека, по спротивставувањата од страна на меѓународната заедница на плановите на косовскиот претседател Хашим Тачи...