27.8 C
Skopje
25.7.2021 - 14:29

Ознака: албин курти

Курти ги укина таксите за Србија и БиХ

Косовскиот премиер во оставка, Албин Курти, објави дека косовската влада донела одлука за укинување на таксите за производи од Србија и Босна и Херцеговина. Курти...

Курти разрешен од премиерската функција

Косово Владата на премиерот Албин Курти не го преживеа гласањето за доверба во косовскиот парламент, која беше иницирана од коалицискиот партнер, Демократскиот сојуз на Косово....

Курти повторно одби да се сретне со Тачи

Косовскиот претседател Хашим Тачи одржа вонредна прес-конференција за новинари откако премиерот Албин Курти повторно одби да се сретне со него. Курти го одбил состанокот, кој...

Вучиќ: Потегот на Курти за укинување на таксите е трик

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, смета дека најавата на косовскиот премиер, Албин Курти, за укинување на таксите за стоката од Србија е трик. - Курти...

САД не го поддржуваат делумното укинување на царините на Курти

Американскиот специјален претставник за дијалогот Белград- Приштина, Ричард Гренел објави дека САД не ги поддржуваат половните мерки на косовскиот премиер Албин Курти за делумно...

Курти: Мафијата е единствен сектор што е целосно интегриран во Западен...

Мафијата на Западен Балкан е единствен сектор кој е интегриран во целост, изјави косовскиот премиер, Албин Курти, за време на Конференцијата за безбедност во...

Приштинската власт меѓу прагматизмот и догматизмот

Се чини меѓународната заедница нема време да чека Албин Курти да го одживее својот „премиерски меден месец“ и веднаш презеде иницијатива за забрзување на...

Изгласана нова влада во Приштина, Албин Курти нов премиер

Косовскиот парламент изгласа нова влада која ќе ја предводи лидерот на Самоопределување, Албин Курти. Новата влада ќе има 15 министерства, од кои две и...

Курти најави тужба за геноцид против Србија

Лидерот на Самоопределување Албин Курти во рамките на излагањето на програмата на идната влада на Косово најави дека ќе поднесе кривична пријава за геноцид...

Курти и Мустафа се договорија за составот на идната влада

Претседателите на движењето Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово, Албин Курти и Иса Мустафа, потпишаа договор за владејачката коалиција. Договорот треба да биде потврден...