34.8 C
Skopje
23.6.2021 - 22:47

Ознака: албин курти

Вучиќ се пожали за косовското барање за признавање, Курти за старите...

Во Брисел продолжи дијалогот помеѓу Белград и Приштина Српскиот претседател Александар Вучиќ и косовскиот премиер Албин Курти го продолжија дијалогот помеѓу Белград и Приштина по...

Курти: Нема да се сретнам со претставници од Белград во Брисел

Косовскиот премиер, Албин Курти, најави дека нема да одговори на поканата да се состане со претставници од Белград на 11 мај во Брисел. Средбата во...

Курти побара од Грција да го признае Косово

Косовскиот премиер, Албин Курти, се состана со шефицата на грчката канцеларија за врски во Приштина, Крисоула Алифери, и побара од нејзината земја да се...

Избрана косовската влада на чело со премиерот Албин Курти

Албин Курти, лидерот на движењето Самоопределување, беше избран вечерва за премиер во Косово, со 67 гласа „за“ и 30 гласа „против“. На седницата во собранието...

Самоопределување на Курти прогласи победа на косовските избори

Движењето Самоопределување на Албин Курти убедливо води на предвремените парламентарни избори во Косово со 46,5 проценти од гласовите, објави Централната изборна комисија (ЦИК) во...

Курти: На Косово му се заканува хуманитарна катастрофа

Претседателот на Движењето Самоопределување, Албин Курти, испрати писмо до амбасадорите во Косово во кое бара помош по повод епидемијата на ковид-19. Потсетувајќи дека неколку...

Зоран Заев: Неделава ќе се знае кога ќе бидат закажани изборите

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска оствари телефонски разговор со Албин Курти, вршител на должност премиер на Косово и претседател на Движењето Самоопределување. Во...

Спасовски телефонски разговараше со Курти: Да ги координираме мерките за заштита...

Техничкиот премиер Оливер Спасовски денеска имаше телефонски разговор со косовскиот премиер Албин Курти, кој на премиерот Спасовски му изрази честитки и поддршка за начинот...

Пендаровски телефонски разговараше со Курти за последиците од пандемијата

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари телефонски разговор со Албин Курти, вршител на должноста премиер на Владата на Република Косово. Во разговорот, кој беше на барање...

Уставниот суд го суспендира формирањето на нова косовска влада

Косовскиот Уставен суд го суспендираше претседателскиот декрет чија цел беше да се формира влада која ќе ја замени онаа на Албин Курти, за која...