-2.2 C
Skopje
24.1.2022 - 11:27

Ознака: Албанци

Српските Албанци бараат министерски места

Албанците од Прешево, Бујановац и Медвеѓе ќе побараат од косовското раководство, односно од Хашим Тачи и Рамуш Харадинај да бидат застапници на нивните интереси...

Ахмети: Албанците никогаш не биле проблем во спорот за името

Лидерот на ДУИ Али Ахмети вечерва изјави дека Албанците не биле спомнати во Договорот за спорот со името бидејќи никогаш не биле проблем во...

Албанци приведени за кражби побегале од полициска станица во Атина

Откако го отстраниле заштитното железо од прозорец и направиле мала дупка, тројца албански државјани, уапсени за низа кражби, во шест часот и 30 минути,...

Вучиќ: Договорот со Албанците е во интерес на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека во интерес на Србија е да се постигне правнообврзувачки договор со Албанците и оти за негово постигнување мора...

Белгија ги повика Албанците да не бараат азил во таа земја

Белгискиот државен секретар за азил и миграција Тео Франкен ги повика Албанците кои патуваат во неговата земја да престанат да поднесуваат барања за азил,...