-0.2 C
Skopje
24.1.2022 - 12:45

Ознака: Албанци

Што се случува на Балканот?

Присилена да капитулира, Македонија прифати бришење на македонскиот народ, со што треба да се затвори „македонското прашање“; според истото сценарио, Албанците во земјава отворено...

„Дејли Мирор“: Затворите во Велика Британија преполни со Албанци, шверцери на...

Бројот на Албаници во затворите во Велика Британија во последните пет години се зголемил за четирипати, додека нарко групите ги „окупирале“ улиците со евтин...

Во Германија осуммина Албанци осомничени за шверц на 1,8 тони кокаин

Против осуммина албански државјани во Германија е покренато обвинение поради шверц во земјата на околу 1,8 тони кокаин при разработена мрежа на шверц на...

Ѓуриќ: Албанците не сакаат дијалог и постигнување компромис

Директорот на српската владина Канцеларија за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ изјави дека Србија сака да постигне компромис со Приштина, но дека е сосем...

Обелоденета стратегијата за обединување на Албанците до 2025-та

Регионалниот политички зафат со глобални импликации што се однесува на поврзувањето на Албанците станува сѐ потранспарентен, во еден дел и со опиплива форма, а...

Остра реакција од Тирана по серијата убиства на Албанци во Грција

По убиството на Марио Исаку (18) во грчкиот град Кавала, остро реагираше албанското Министерство за надворешн работи, искажувајќи голема загриженост за, како што вели,...

Бројот на Албанци околу 16 проценти

По објавувањето на намерата за спроведување попис во 2020 година од страна на Државниот завод за статистика, јавноста бурно реагираше на можноста тој да...

Што се крие зад двосмислените изјави и провокативните гестови

Постои ли опасност зад превезот на разните видови меѓудржавна соработка да се кријат амбициите на некои балкански политичари за спроведувања големодржавни политики, чија крајна...

Топ Ченел: Четворица Албанци убиени во Грција последнава недела

Телото на 63 годишен Албанец било откриено во понеделникот наутро во Грција. Мажот бил застрелан од близина и неговото тело било фрлено во канал,...

Барањата на Албанците мина за спогодбата со Грција

Со оглед на драматичното собирање на двотретинското мнозинство за гласањето за пристапување кон уставните измени, обидите на некои од албанските партии да „протнат“ свои...