15 C
Skopje
24.9.2018 - 20:15

Ознака: Албанци

Вучиќ: За Србија е најкорисно Србите и Албанците да постигнат договор

За Србија би било најкорисно доколку Србите и Албанците постигнат договор и доколку засекош ги решат своите проблеми, оцени српскиот претседател Александар Вучиќ во...

Претставници на Албанците од три српски општини побараа обединување со Косово

Претставници на етничките Албанци кои живеат во јужните српски општини Прешево, Бујановац и Медвеѓа денеска упатија повик за обединување со Косово. Градоначалникот на општина Прешево...

Конфискуван имот вреден пет милиони евра од двајца Албанци кои беа...

По барање на Судот за тешки кривични дела, на две лица од албанскиот град Лежа им е запленет имот во вредност од пет милиони...

Индекс на безбедност: Идејата за Голема Албанија ги плаши Македонците, додека...

Општиот индекс на безбедност на Република Македонија е 3,07, оценка што покажува дека безбедноста сė уште е ранлива како резултат на проблемите со кои...

Албанците во Подгорица со самостојна општина

Граѓаните од Тузи, по одвојувањето од Подгорица, не се целосно задоволни од надлежностите што ги добиваат со статусот на самостојна општина В сабота стапуваат во...

Вучиќ: Во договорот со Албанците сите по малку ќе изгубиме

Српскиот претсеател Александар Вучиќ изјави денска дека Белград и Приштина не се близу до договор, но дека ќе ги извести граѓаните ако се постигне...

Баша: Албанците не заслужуваат премиер поврзан со организираниот криминал

Лидерот на албанските опозициски демократи Љуљзим Баша, реагирајќи на последниот извештај на американската разузнавачка агенција ЦИА во кој се наведува дека Албанија останува клучна...

Тачи: Охридскиот договор – најцврста гаранција за правата на Албанците во...

Косовскиот претседател Хашим Тачи денеска преку својот фејсбук профил порача дека Охридскиот рамковен договор претставува најголема гаранција за правата на Албанците и на стабилноста во...

Албанци главни снајперисти во Ал нусра

Снајперисти Албанци се борат на страната на фронтот Ал нусра во Сирија и како што самите изјавуваат на фронт заминуваат „според потребата на нивните...

Грција годинава протерала над четири илјади Албанци

Грчките власти во текот на месец јули,поради нелегален престој во земјата, протерала 841 странски државјанин,од нив 377 албански. Полициската статистика потврдува дека во изминатите седум...