Ознака: албанија

Опозицијата бара оставка на министерот за полиција

Албанската опозиција побара итно разрешување на министерот за внатрешни работи Фатмир Џафај, како „личност одговорна што неговиот брат Агрон Џафај е на слобода“. Освен оставка...

Рама: Сон ми е Албанците да се обединат под небото на...

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека никогаш не сонувал за „Голема Албанија", бидејќи има поголем сон - сон за „Голема Европа", под чие небо...

Поранешен министер во домашен притвор

На поранешниот министер за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири, му е одреден куќен притвор, соопшти обвинителството во Тирана. Тахири веќе седум месеци е...

Албанската полиција разби меѓународен синџир за шверц на дрога од Албанија...

Албанската полиција разбила меѓународен синџир за трговија со кокаин, хероин и марихуана во западно европските земји, при што се уапсени 13 Албанци, а петмина...

Албанскиот евровизиски претставник забранет во Кина

Евровизискиот претставник на Албанија иако успеа да и обезбеди на својата земја влез во големото финалето, кое се одржува утре, сепак неговиот настап беше...

Албанските власти запленија 600 илјади евра од Норвежани кои переле пари

Албанското Јавно обвинителство откри шема за перење пари на двајца норвешки државјани, кои ја избрале Албанија да „исперат“ над 800.000 евра, за кои постои...

Министерот за внатрешни работи го врати пратеничкиот мандат

Поранешниот министер за внатрешни работи на Албанија, Саимир Тахири, го врати пратеничкиот мандат. Тој последните месеци беше на нишан на сериозни напади поради сомневања...

Најмалку 500 албански полицајци одбиваат контрола

Најмалку 500 албански полицајци одбиле да подлежат на процесот на контрола која треба да утврди дали се дел од корумпирани структури или не, и...

Стејт департмент: Албанија и понатаму лидер во перење пари

Според американскиот Стејт департментот Албанија и понатаму останува земја лидер во перење пари. Во извештајот за 2017 година се наведува дека Албанија се уште...

Пресметка со високата корупција и криминал

Албанија треба да се пресмета со носителите на криминалот и корупцијата пред да почне со преговори за членство во ЕУ. Оваа оцена ја изнесе...