Ознака: албанија

Групи илегални имигранти од Блискиот Исток пристигнуваат во Албанија

Зачестија групите илегални имигранти од Блискиот Исток, кои преку зелениот појас на границата со Грција влегуваат на албанска територија. Од регионалниот полициски комесаријат во Корча...

Опозицијата во Абанија смета дека масакрот во Ресул е потврда за...

По завчерашното осумкратно убиство, што се случи во селото Ресул кај Валона, кога маж уби осум а повреди шест негови роднини, албанската опозициска Демократска...

Земјотрес почувствуван во Македонија, епицентарот во Албанија

Земјотресот кој поладнево беше почуствуван во Македонија е со јачина од пет степени според Рихтеровата скала, а епицентарот е регистриран на 115 киломтери југозападно...

Албанскиот принц Лека Зогу предлага обединување на Албанија и Косово

Националното единство би било идеално за Косово и за Албанија, изјави албанскиот принц Лека Зогу Втори во интервју за весникот „Диели“, предлагајќи нивно обединување...

Албанци главни снајперисти во Ал Нусра

Снајперисти Албанци се борат на страната на Фронтот Ал Нусра во Сирија и како што самите изјавуваат на фронт заминуваат „според потребата на нивните...

Уапсен мажот кој уби осум и рани шестмина свои роднини во...

Албанската полиција по 12-часовна потрага утрово го уапси мажот, кој синоќа во селото Ресулај кај Валона, уби осум и рани шест негови роднини. Како што...

Во Албанија 70 отсто од младите сакаат да ја напуштат земјата

Доколку им се даде и најмала можност дури 70 отсто од младите би ја напуштиле Албанија и би заминале во некоја од земјите на...

Рекорден број разводи во Албанија

Статистичките податоци од албанското Министерство за правда потврдуваат дека минатата година во земјата регистрирани се 7.956 разводи, што е најголема бројка во последните пет...

Албанската полиција заплени голема количина марихуана и арсенал оружје

Албанската полиција, во рамки на акцијата „Вјоса“ заплени голема количина марихуна и арсенал оружје. Според полицијата, во близина на селото Лешње кај Мемалија, во место...

„Коха Диторе“: Изјавите за бришење на границата Косово-Албанија повеќе пропаганда отколку...

Изјавите на албанскиот министер за дијаспора, Пандели Мајко, дека од јануари 2019 ќе нема граница меѓу Албанија и Косово, повеќе треба да се гледаат...