8.5 C
Skopje
12.12.2019 - 16:22

Ознака: албанија

Објавени имињата на жртвите во земјотресот во Албанија

Албанското министерство за одбрана на својата веб-страница ги објави имињата на 46 лица кои загинаа во катастрофалниот земјотрес што ја погоди Албанија во вторникот...

Бројот на жртвите во Албанија се зголеми на 46

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што завчера ја погоди Албанија се зголеми на 46. Според Mинистерството за...

Пошта и Црвен крст организираат собирање основна помош за Албанија

Пошта на Македонија во соработка со Црвениот крст организира собирање на основна и неопходна помош, во знак на солидарност и помош за настраданите од...

Преку телефонски донации собрани над два милиона денари за настраданите во...

Пејачката Туна Сејди и дел од музичката естрада одржаа прес-конференција во врска со заедничката иницијатива за донации за помош и поддршка на настраданите од...

Расте бројот на загинати од земјотресот во Драч

Најмалку 29 мртви и над 650 повредени е најновиот биланс од завчерашниот земјотрес, со интензитет од 6,4 степени по Рихтеровата скала во Албанија, а...

Молитви и плач одекнуваат низ албанското село во близина на епицентарот

Плач и молитви се слушаат во селото Тумане во Албанија, кое се наоѓа во близина на епицентарот и е најпогодено од земјотресот, додека спасувачките...

Тлото на Балканот не мирува – регистрирани 15 нови земјотреси

Тлото на Балканот не мирува, податоците објавени на страницата на Евро-Медитеранскиот сеизмолошки центар (ЕМСЦ) покажуваат дека од синоќа во 19 часот до изутринава се...

Фон дер Лејен: Скопје и Тирана заслужија да почнат преговори со...

Македонија и Албанија заслужија да почнат преговори со Европската Унија, оцени новата претседателка на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен. - Двете земји заслужуваат ние...

Бројот на жртви во земјотресот во Албанија се зголеми на 32

Бројот на загинати во земјотресот со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала што вчера ја погоди Албанија се зголеми на 32, а повредени...

Тридневна жалост во Гостивар и 18.000 евра помош за Албанија

Гостивар прогласи тридневна жалост за настраданите во земјотресот во Албанија. Општината ќе додели и 18.000 евра помош, а формира и кризен штаб за превоз...