14.8 C
Skopje
22.9.2021 - 17:17

Ознака: албанија

Албанија го враќа полицискиот час и најави задолжителна вакцинација за некои...

Нови мерки за борба против коронавирусот ќе бидат воведени во Албанија од 1 септември, објави денеска Техничкиот комитет на експертите. Новите мерки вклучуваат повторно воведување...

Два авиона со бегалци од Авганистан слетаа во Албанија

Уште два авиона со Авганистанци слетаа во Албанија, со што вкупниот број на евакуирани лица во Албанија се искачи на 457. Албанското министерство за надворешни...

Во Албанија пристигна првата група на Авганистанци

Првата група Авганистанци, 121 од нив, пристигнаа во Албанија рано утрово, а на аеродромот беа пречекани од албанската министерка за надворешни работи, Олта Џачка,...

Рама најави дека Албанија ќе прими околу четири илјади Авганистанци

Албанскиот премиер Еди Рама во интервју за „Си-ен-ен“ рече дека земјата ќе прими околу 4.000 Авганистанци и дека не се работи за религија или...

Двајца македонски туристи се удавиле во Албанија

Двајца повозрасни туристи од Македонија се удавиле во Спиле, Албанија, објави албанската телевизија „А2 СНН“. Станува збор за лица на возраст од 78 и 79...

Двe лица од Албанија се сомничат дека го предизвикале пожарот во...

Полицијата поднесе кривична пријава за предизвикување на шумскиот пожар во Дебарско против двајца албански државјани. „Одделението за внатрешни работи Дебар до Основното јавно обвинителство Дебар...

Втора жртва од пожарите во Албанија

Уште едно лице го загуби животот во пожарите во Албанија, беше соопштено денеска. Станува збор за 60-годишна жена од Џирокастро, која била примена во болница...

Отворен нов граничен премин меѓу Црна Гора и Албанија

Црна Гора и Албанија денеска официјално го отворија новиот заеднички граничен премин Затријебачка Цијевна – Грабон. На отворањето присуствуваа премиерите на Црна Гора и Албанија,...

Можен ли е политички судир во триаголникот Македонија – Бугарија –...

Можно ли е, во рамките на преговорите за добивање датум за почеток на преговорите за влез во Европската Унија, да дојде до уште едно...

Нуредини: Преземаме заеднички активности со Албанија за заштита на Охридскиот Регион

Денеска во Охрид се одржа заедничката седница на националните комисии на УНЕСКО на Северна Македонија и на Албанија на којашто е договорено да се...