Ознака: албанија

САД: Време е Македонија и Албанија да продолжат заедно во следната...

САД на билатерална основа водат разговори со Софија и Скопје да ги решат билатералните спорови брзо, бидејќи е време Македонија и Албанија да ги...

Од денеска Албанија ги укина сите анктиковид мерки

Од денеска, Албанија ги укина ограничувањата воведени за да се спречи ширењето на коронавирусот.   Според одлуката на Национален комитет за справување со пандемијата, донесена на...

Вархеји: Одложувањето на почетокот на преговорите со Тирана и Скопје ја...

Еврокомесарот за проширување и соседска политика Оливер Вархеји, кој денеска престојуваше во Тирана, рече дека Европската Унија работи напорно за да ги убеди Бугарија...

Албанија: Укинати сите анти-ковид мерки, четврта доза за оние над 60-годишна...

Албанскиот национален комитет за справување со пандемијата на ковид-19, денеска донесе одлука, со која, од први мај се укинува обврската за поседување сертификат за...

Амбасада на САД бара отварање на преговорите со ЕУ за Македонија...

Македонија и Албанија ги задоволија условите за почеток на преговорите, двете земји работат напорно за имплементација на потребните реформи и затоа заслужуваат да одржат...

Младите бегаат, населението старее

Албанија Само во последните шест години, периодот 2016/2021 година, 53.000 млади ја напуштиле Албанија, а главната причина што ги принудува да ја изберат емиграцијата се...

Германскиот амбасадор во Тирана: Македонија се жртвуваше порано, сега на ред...

Германскиот амбасадор во Албанија Петер Зинграф, категоричен е дека не треба да се одвојува од Албанија во евроитегративниот процес.  За телевизија Ора њуз, коментирајќи ја...

Рама не е вознемирен што Србија се вооружува со анти-ракетен одбрамбен...

Албанскиот премиер Еди Рама не гледа зошто неговата земја би требало да биде вознемирена и загрижена поради вооружувањето на Србија со анти-ракетен одбрамбен систем. –...

Македонија не ја држи Албанија во заложништво, тоа го прави корупцијата,...

Не е Македонија таа што ја држи Албанија како заложник на интеграциите во ЕУ, туку корупцијата во која е потоната Албанија, смета демократот Гент...

ЕУ: Го очекуваме што е можно поскоро официјалниот почеток на преговорите...

Во март 2020 година, Европскиот совет одлучи да отвори пристапни преговори со Албанија и со Македонија. Проширувањето е процес заснован на заслуги и двете...