Ознака: албанија

Во август Албанија ја посетиле над 1,3 милиони туристи

Во текот на август во Албанија престојувале 1.345.000 туристи, што е за 20 проценти повеќе споредено со истиот месец лани. - Информациите кои ги добив...

Мета: Го поддржуваме Дијалогот Белград – Приштина, но не и промена...

Албанскиот претседател Илир Мета првпат го изнесе својот став во врска со големата дебата околу прашањето за промена или не на границите на Косово. Во...

Албанија ќе прифати 20 мигранти од бродот „Дичиоти“ на италијанскиот брег

Албанија ќе прифати 20 мигранти кои десет дена се „заглавени“ на бродот „Дичиоти“ на италијанската крајбрежна стража, во пристаниште на Сицилија. Веста преку Твитер ја...

„Вашингтон тајмс“: Судските реформи спонзорирани од Сорос ја оставија Албанија без...

Престижниот американски весник „Вашингтон тајмс“ во еден од своите написи наведува силни обвинувања против албанската влада.  Според весникот реформските процеси во земјата кои се спонзорирани...

Заминуваат пет илјади медицински сестри

Официјалните податоци изнесени од здружението на медицински сестри потврдуваат дека овој кадар масовно ја напушта Албанија и главно се вработува во Германија. - Многу наши...

Бушати против корекции на граници

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати, на средбата со претставниците на политичките партии на Албанците од Прешевска Долина, ставил до знаење дека Албанија не...

Годинава Албанија ќе ја напуштат пет илјади медицински сестри

Официјалните податоци изнесени од здружението на медицински сестри потврдуваат дека овој кадар масовно ја напушта Албанија и главно се вработува во Германија. - Многу наши...

Бушати: Албанија против корекции на граници и размена на територии

Шефот на албанската дипломатија Дитмир Бушати, на попладневната средба со претставниците на политичките партии на Албанците од Прешевската Долина, ставил до знаење дека Албанија...

Во Албанија се наоѓаат 4 илјади муџахедини

И покрај фактот што албанските институции го чуваат во тајност број на муџахедини кои се сместени во Албанија, податоците на државниот институт за статистика,...

ЦИА: Албанија клучна земја за перење пари, трговија со оружје, наркотици...

Американската разузнавачка агенција ЦИА, во последниот објавен извештај за Балканот, го опишува како „експлозив подготвен да експлодира“. Фокусирајќи се на сите земји, ЦИА во својот...