Ознака: албанија

Баша: Криминалот ја убива Албанија, Рама апси деца

Лидерот на албанската опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша го обвини премиерот Еди Рама дека „апси деца, додека криминалот ја убива Албанија“. -Кога целата држава и...

Протести пред албанскиот Парламент, повредени 12 полицајци

Протестите пред албанскиот Парламент на жителите од населбата „Астир“ во Тирана, чии домови треба да бидат урнати заради изградбата на нова обиколница, ескалираа кога...

Опозицијата се обединува против криминалната власт

Лидерите на најголемата албанска опозициска Демократска партија, Љуљзим Баша, и на третата по големина партија Социјалистичкото движење за интеграција, Моника Круемади, повикаа на „обединување...

Ловци на богатство трагаат по потопени антички бродови во Албанија

Почивале со векови на дното на Јадранското и Јонското Море, полни со богатство и обложени со школки, бродските остатоци покрај албанскиот брег сега се...

Мета: Договор меѓу Белград и Приштина би ја зајакнал регионалната стабилност

Албанскиот претседател Илир Мета се надева дека Белград и Приштина ќе постигнат договор на „добар и одржлив начин“, кој би придионел за зајакнување на...

Албанија продолжува да увезува струја

Поради неповолната хидрологија, што условува и помалото производство, Албанија продолжува со увоз на електрична енергија. За задоволување на потребите во втората половина на овој месец,...

Автобус со средношколци излета од пат во Албанија, најмалку 17 повредени

Најмалку 17 ученици се полесно повредени попладнево во Албанија кога автобус, што превезувал средношколци, излета од патот во близина на преминот Ќафасан, на албанско-македонската...

Според албанската полиција, Груевски во Албанија влегол нелегално пеш

Според албанската полиција, поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој со цел да ја избегне затворската казна побара азил во Унгарија, „во Албанија несомнено влегол...

Груевски избегал со унгарско дипломатско возило преку Албанија

Албанија и официјално потврди дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски за Унгарија заминал преку Албанија. Секторот за граница и миграција при албанската државна полиција во...

„Политика“: Груевски побегнал преку Албанија

Поранешниот македонски премиер Никола Груевски со лажен пасош ноќта ја преминал македонско-албанската граница и илегално стигнал до Тирана, каде бил прифатен во унгарската Амбасада....