Ознака: албанија

Харадинај охрабрен да ја рециклира идејата за голема Албанија

За „внатрешна или надворешна употреба“, импликациите за регионот, но и за Македонија, од најавите за можна промена на границите и присоединувањето на Косово со...

Албанија протерала руски дипломат зошто не ги почитувал мерките против коронавирусот

Албанската влада протерала руски дипломат, поради наводно кршење на мерките за сузбивање на пандемијата на коронавирус, пренесува албански „Топ ченел“. Министерството за надворешни работи на...

Васил Стерјовски: Во пограничниот регион се населени Македонци

Васил Стерјовски е еден од најактивните пратеници во законодавниот дом на Албанија. Тој е првиот пратеник во албанскиот Парламент во демократската Албанија, кој доаѓа...

Албанија добила вакцини од пријателска земја, Рама ќе се вакцинира меѓу...

Албанија од денеска започнува со вакцинацијата против ковид-19. Предност во вакцинацијата ќе имаат медицинските лица, а меѓу првите ќе се вакцинира и албанскиот премиер...

Поплави во Албанија и во Косово

Делови од Албанија и Косово се поплавени по поројните врнежи од дожд. Обилните дождови што паѓаат во Албанија веќе два дена предизвикаа поплави во Скадар,...

Евроинтеграцијата на Скопје и Тирана меѓу приоритетите на португалското претседателство

Португалскиот министер за надворешни работи Аугусто Сантош Силва најави дека Португалија ќе се се обиде да ги организира првите меѓувладини конференции со Македонија и...

Преспанско Езеро се спасува само на хартија

Паѓањето на нивото на водата за повеќе од половина метар под биолошкиот минимум веќе сериозно го доведува под знак прашалник животинскиот и растителниот свет...

Не стивнуваат протестите во Албанија

Протестите за смртта на 25-годишникот, кој го застрела полицијата во Албанија, продолжија петти ден по ред. Демонстрантите, кои првично се собраа на плоштадот Скендербег...

Земјотрес со јачина од 4,4 степени ја погоди Албанија

Земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Албанија. - Одделот за сеизмологија на Институтот за хидрометеорологија и сеизмологија регистрираше земјотрес...

Македонија и Албанија потпишаа спогодба за заедничко управување со риболовот

Министерите за земјоделство на Македонија и Албанија денеска во Струга потпишаа спогодба за заедничко одржливо управување со риболовот на Охридското и Преспанското Езеро и...

Watch Tensei shitara Slime Datta Ken 2nd Season Episode 1 at GoGoAnime gogoanime haikyuu

My Hero Academia 4 (Dub) (https://animeplanet.cc/m/vxxJ) Episode 25 at website https://animeplanet.cc anime planet free