Ознака: албанија

САД побара од ЕУ, што е можно побргу да започнат преговорите...

Американската Влада излезе со став во однос на неизвесноста околу започнувањето на претпристапните преговори меѓу Македонија и ЕУ, а по неуспешниот Самит ЕУ-Западен Балкан...

Рама и Мета го поздравија „укинувањето на ветото“ од бугарскиот парламент

Претседателот на Албанија Илир Мета и премиерот Еди Рама, ја поздравија одлуката на бугарскиот парламент за „укинувањето на ветото за Македонија“.  Во објава на Твитер,...

Се покажа невозможно Албанија и Македонија да се ослободат од бугарското...

Албанскиот премиер Еди Рама нагласи дека е време да се стави крај на едногласноста во одлучувањето во ЕУ и повтори дека Албанија и Република...

Бугарија се навреди од „тешките“ коментари на Рама, тој им порача:...

Слушаме неиспровоцирани тешки, навредливи квалификации од шеф на влада, соопшти бугарското МНР Бугарија отсекогаш била меѓу оние земји-членки на Европската Унија кои ја поддржуваат европската...

Осудениците за тероризам продолжуваат со радикализмот во албанските затвори

Албанската државна разузнавачка служба ШИШ во извештајот за 2021 година алармира дека осуденици за тероризам продолжуваат со нивните радикални активности во затворскиот систем во...

Словенија бара почнување на преговорите со Македонија и со Албанија

Љубљана со силна дипломатска офанзива за Западен Балкан Во документот што им го поднесе Љубљана на другите 26 земји-членки се бара почнување на преговорите со...

Се укинува граничната контрола меѓу Косово и Албанија во викендите и...

Владите на Косово и Албанија одлучија на денешната заедничка седница во косовската престолнина да го укинат задолжителното регистрирање на граѓаните при премин на меѓудржавната...

Албанскиот Парламент на 7 јули ќе изгласа Резолуција за осуда на...

Албанскиот Парламент, пред 11 јули, кога се одбележува геноцидот врз 6.838 Бошњаци, егзекутирани од српската војска, ќе расправа и ќе изгласа Резолуција за осуда...

Рама: Во Солун ја исмевав грдата бугарска блокада

„Не знаеш дали да се смееш или плачеш поради хистеријата на некои во Скопје кон премиерот Ковачевски, по објавувањето на видеото од ракувањето со...

Шолц од Софија: Силно поддржувам постигнување договор за почеток на преговори...

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска за време на посетата на Софија изјави дека силно поддржува постигнување договор за започнување преговори за присоединување на Македонија...