2.8 C
Skopje
18.1.2022 - 21:14

Ознака: акции

Маск продаде акции во вредност од 1,05 милијарди долари

Главниот извршен директор на „Тесла“, Илон Маск, продаде уште 934.091 акции во вредност од 1,05 милијарди долари, откако ги искористи опциите за купување на...

Маск: Ако ми објасни ОН како да го решам гладот во...

Најбогатиот човек на светот, Илон Маск, изјави дека ќе ги продаде сите акции на „Тесла“ и ќе го реши проблемот со гладот ​​во светот,...

Продадени акциите на ФК Пелистер

И покрај што засега нема официјална потврда за тоа, сепак од извори блиски на „Нова Македонија“ дознаваме дека акциите на фудбалскиот клуб Пелистер,  се...

Доволен е еден твит на Маск за вивнување на вредноста на...

Доколку не знаете каде да инвестирате, потребно е само да го следите извршниот директор на „Спејс екс“ и „Тесла“, Илон Маск, на Твитер и...

Налетот на „ројот“ се покажа како среќен за дел од хеџ-фондовите

Инвеститорите во малопродажбата што им нанесоа удар на хеџ-фондовите кои се обложуваа против цените на акциите, вклучувајќи ги оние на компанијата за видеоигри „Гејмстоп“,...

Пад на акциите на „Твитер“ по трајно блокирање на профилот на...

Вредноста на акциите на „Твитер“ падна за 2,4 отсто на њујоршката берза веднаш по одлуката за трајно суспендирање на профилот на Доналд Трамп поради...

Букинг-платформата „Ербиенби“ сега вреди повеќе од „Убер“ или „Мериот“ и „Хилтон“...

Вредноста на букинг-платформата „Ербиенби“ порасна на повеќе од 100 милијарди долари само на првиот ден од јавната продажба на нејзините акции на „Вол Стрит“....

Трката за вакцина ги збогати корпоративните инсајдери за милијарда долари

Временски испланираното тргување на берзата им донесе огромен профит на извршните директори и членови на одборите во компаниите кои изработуваат вакцини и третмани против...

По падот на акциите, Закерберг ја означи како штетна објавата на...

Акциите на Фејсбук паднаа за неверојатни 56 милијарди долари откако некои големи компании, вклучително и „Јунилевер“ и „Кока кола“, ги повлекоа своите реклами од...

Еврокомесари со акции во големи корпорации

Еврокомесарот за буџет, Јоханес Хан, поседува 2.200 акции во најголемиот австриски снабдувач на електрична енергија „Вербанд АГ“, додека компанијата активно лобира кај него за...