Ознака: активистка

Во Ирак грабната германската кустоска и активистка Хела Мевис

Во главниот ирачки град Багдад на почетокот од минатата недела беше грабната кустоската Хела Мевис. Информацијата ја потврди ирачкото министерство за внатрешни работи, а...

Грета Тунберг ќе плови по Атлантикот за да присуствува на климатски...

Шведската активистка Грета Тунберг (16), која одбива да лета поради влијанието на воздушниот сообраќај врз животната средина, ќе го премине Атлантикот во брод на...

Полугола жена истрча пред автомобилот на Трамп во Париз (видео)

На одбележувањето на 100-годишнината од крајот на Правата светска војна, во Париз се случи инцидент кога полугола жена истрача пред конвојот на претседателот на...

Протести во Киев поради смртта на активистка

Неколку стотици лица се собраа синоќа на протест пред седиштето на украинското Министерство за внатрешни работи, со барање да се пронајдат и казнат одговорните...