17.8 C
Skopje
18.6.2021 - 8:34

Ознака: активисти

Активистите ќе можат да ги хранат бездомните животни за време на...

За време на претстојниот продолжен викенд, кога ќе биде на сила полициски час, активистите ќе можат два часа дневно, во услови на ограничено движење,...

Активисти на средба со Пендаровски: Над 25.000 починати поради загадениот воздух

Над 25.000 наши граѓани починале прерано изминативе осум години поради загадениот воздух кој го дишеме, институциите не ни функционираат, живееме со затворени прозорци поради...

Уапсени 135 климатски активисти во Лондон

Лондонската полиција уапси 135 лица кои учествуваа во протестите организирани од групата за борба против климатските промени, соопшти денеска полицијата. Активистите блокираа патишта, мостови, плоштади...

Во 60 градови во светот се одржуваат еколошки протести

Во 60 градови во светот денеска активисти против климатските промени го блокираат сообраќајот, банките, министерствата и трговските центри за да предупредат „климатската и еколошка...

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир на Шилегов и...

Активисти за заштита на животните упаднаа на собир во скопската населба Аеродром кадешто средба со граѓаните имаа градоначалниците на Скопје и Аеродром, Петре Шилегов...

Нобел за мир за активисти против сексуалните насилства

Лекарот Денис Муквеге со години им помага на жртвите на сексуално насилство во Конго, а активистката Надја Мурад е жртва на силувања и на...

Граѓанска иницијатива храни сѐ повеќе гладни усти

Сѐ повеќе граѓани, активисти и здруженија организирано покажуваат грижа за своите сиромашни сограѓани, кои не можат да си обезбедат три оброци или можеби ниту...