Ознака: актер

Најдолгиот акт ми беше три и пол часа без пауза

Настапувањето како жива статуа навистина бара трпение и физичка подготвеност, вели Стефан Стефан Петровски, актер Деновиве е актуелен фестивалот „Статуафест - другото лице на улицата“, кој,...

Уставниот суд парадоксално моќен квазиполитички актер

Иако уставните судии сакаат да се гледаат себеси така, тие кај нас се доживуваат како, во суштина, политичари: политички актери што сакаат да го обликуваат светот...

Во театарот недостига помало его, а поголема одговорност

Илија Волчески, актер Матична куќа му е прилепскиот народен театар „Војдан Чернодрински“, неговиот театарски опус има над триесет претстави, a „Да, инспекторе (претстава со грешки)“...

Моделот Ерсан Зибер прогласен за најуспешен модел на Балканот

Талентираниот турски модел Ерсан Зибер (28), по потекло од Македонија, каде живее и неговото семејство, изминатава недела е прогласен за најуспешен модел на Балканот. Во...

Почина актерот Љупчо Петрушевски

Почина актерот Љупчо Петрушевски, доајен на македонскиот театар. Петрушевски дипломира на отсекот за актерска игра на Факултетот за драмски уметности во Скопје, како дел од...

Ѕвездата од Бродвеј Ник Кордеро почина по тримечна борба за живот

Актерот Ник Кордеро почина на 41 година, по тримесечна борба за живот поради компликации од Ковид-19 во болницата „Седар-Синал“ во Лос Анџелес, објавуваат светските...

За еден актер најголема казна е да не е на сцена

АНГЕЛА АПОСТОЛОВСКА, АКТЕРКА Таа во моментов во Романија го режира својот прв филм, а во родната Битола со театарот „Дел арте“ игра во претставата „Без...

Почина легендарниот актер Кирк Даглас

Познатиот актер Кирк Даглас почина во 103-та година од животот, соопшти неговиот син, актерот Мајкл Даглас. Веста за смртта Даглас помладиот ја потврди за...

Почина Тери Џонс, основачот на „Монти Пајтон“

Тери Џонс, ѕвездата и основач на „Монти Пајтон“, почина на 78-годишна возраст, објави неговиот агент. Зад Џонс останале сопругата Ана Садерстри и децата Сали (46),...

Каде е границата меѓу долгот и љубовта кон родителот?

ПЕТАР ВАЛЧАНОВ, ФИЛМСКИ РЕЖИСЕР, И ИВАН САВОВ, АКТЕР Стојан Синадинов, специјално за „Нова Македонија“ од Солун Со новиот филм „Таткото“, Петар Валчанов и Кристина Грозева ги...