23.3 C
Skopje
22.9.2019 - 19:04

Ознака: актерка

Аурата на Драмски се збогати со уште еден нежен и преубав...

Вчера во Драмскиот театар во Скопје се одржа комеморација за актерката Билјана Беличанец, која почина во саботата. На комеморацијата присуствуваа голем број роднини, пријатели...

Ти не умре Бибе, ти само се лизна

По трагичното заминување на актерката Билјана Беличанец, Венко Андоновски и посвети песна. Се огласија и нејзините колеги од Драмскиот театар Познатата театарска, телевизиска и филмска...

Оливија Њутн-Џон – слава помешана со тага и болка

Оливија Њутн-Џон е харизматична пејачка и актерка. Таа е и кантавторка, претприемачка, активистка за здрава животна средина, за правата на животните и поборничка за...

Карановиќ: Политичарите мислат дека само тие работат

Актерката Мирјана Карановиќ во Сараево ги коментираше протестите во регионот: „Мислам дека протестите се добри и интересни двигатели на човечките акции, да чувствуваш бес...

Глен Клоуз: Нема да плачам ако повторно не освојам „оскар“

Американската актерка Глен Клоуз, која годинава ја доби седмата номинација за престижниот „оскар“, изјави дека се надева на наградата, но и дека нема да...

Oтворен час со Кристина Леловац

Предавање под наслов „(Само)изградба на актер(к)ите“, на 19 јануари, со почеток во 19 часот, ќе одржи Кристина Леловац, актерка и доцентка по актерска игра...

Водата стои, Јелена од Драчево не стои

Најголем предизвик и радост носат оние улоги што се разликуваат од она што си ти приватно. Тогаш следува вистинската авантура, вели Јелена ЈЕЛЕНА ЈОВАНОВА, АКТЕРКА Актерката...

Почина актерката Љупка Џундева

Во Скопје вчера почина актерката Љупка Арсова Џундева (1934-2018), тивката дама на македонското актерство, како што ја нарекоа вчера нејзините колеги од Македонскиот народен...

Почина актерката Милена Дравиќ

Актерката Милена Дравиќ почина ноќеска во Белград на 79 години, по тешко боледување, јави Танјуг. Милена Дравиќ, една од најпознатите српски и југословенски актерки, е...

Веќе не треба да се занимаваме со жанрови

Аница Добра, актерка За нас, македонските творци се на феноменален глас, пред сѐ поради она што го носат во стомакот, рече познатата српска актерка...