Ознака: Аида

Не може да се претекне времето

ФИЛМ+РЕЦЕНЗИЈА+СИНЕДЕЈС Кон „Каде одиш, Аида?“, режија и сценарио: Јасмила Жбаниќ, улоги: Јасна Ѓуричиќ, Борис Исаковиќ, Изудин Бајровиќ, Јохан Хелденберг, Емир Хаџихафизбеговиќ, фотографија: Кристин А.Мајер, монтажа:...

„Кво вадис, Аида?“ награден и на фестивал на женскиот филм

Режисерката Јасмила Жбаниќ деновиве е присутна во Сараево и со својата уметничка инсталација „Жилет жица симфонија“ Филмот „Кво вадис, Аида?“ на босанско-херцеговската режисерка Јасмила Жбаниќ...

Операта „Аида“ ќе се одржи под отворено небо

Операта „Аида“ од Џузепе Верди ќе се одржи на отворено под ѕвездите на 31 мај 2021 со почеток во 20:30 ч. на плоштадот „Мајка...

Величествено затворање со „Аида” на Мајските оперски вечери

Мајски оперски вечери ќе се затворат со изведбата на величествената „Аида” од Џузепе Верди на 31 мај во 20 часот во Националната опера и...

„Аида“ ја однесе публиката во древниот Египет

Со изведба на маестралното дело на Џузепе Верди, „Аида“, свечено се отворија 47-те „Мајски оперски вечери“ во Националната опера и балет. Салата беше исполнета...

„Аида“ ќе ги отвори 47-ми Мајски оперски вечери

На денешната прес конференцијата која се одржа во 11 часот во фоајето на Националната опера и балет, по повод отварањето на 47-ми Мајски оперски...

Аида на полна месечина

Четиричинката „Аида“, со либрето на Антонио Гизланцони (1824-1893 г.) е една од најпознатите опери на Џузепе Верди (1813-1901 г.). Праизведена е во Каиро, Египет,...

„Аида“ од Џузепе Верди за крај на 46. Мајски оперски вечери

Со операта „Аида“ на Џузепе Верди вечер ќе завршат 46. Мајски оперски вечери. Во насловната улога на операта, со која традиционално се затвора фестивалот,...