-3.2 C
Skopje
28.1.2022 - 9:42

Ознака: Азија

Азија станува лидер во користењето нуклеарна енергија

Од сите региони во светот, Азија сè уште силно се потпира на нуклеарната енергија, дури и по нуклеарната катастрофа во Фукушима што се случи...

Новиот стратешки концепт на НАТО нема да ги раздвојува Русија и...

Справувањето со безбедносната закана од подемот на Кина ќе биде важна ставка во стратегијата на НАТО за наредните десет години, во која се јавува...

СЗО: Бројот на заразени лица расте во Азиско-пацифичкиот Регион, пандемијата е...

Светската здравствена организација (СЗО) објави дека пандемијата ковид-19 во Азиско-пацифичкиот Регион е во критична фаза и оти мора да се вложат сите напори за...

Азија е центар на најстрасните пушачи

Според најновото истражување што го објави „Лансет“, во светот беше регистрирано ново највисоко ниво од 1,1 милијарда пушачи во 2019 година. Иако уделот на...

Шампионот во борбата против пандемијата сѐ уште е далеку од целната...

Државите од регионот Азија-Пацифик кои го преводеа светот во сузбивањето на коронавирусот сега не успеваат да направат пробив во трката за конечна победа, пишува...

Истанбул доби нова футуристичка кула од која се гледаат и Европа...

Истанбул доби нова футуристичка телекомуникациска кула, која изгледа како да е од друга планета. Кулата висока 369 метри е дизајнирана од компанијата „Мелике алтинисик...

Азија станува центар на глобалната трговија

По иницијатива на Кина, петнаесет азиско-пацифички земји го формираа најголемиот трговски сојуз во светот РЦЕП. Економскиот договор предвидува намалување и укинување на царините меѓу...

Хонгконг е неоспорна престолнина на уметноста на Азија

Дали новиот закон ќе го промени тоа? Новиот закон донесен во Хонгконг, кој ги криминализирa „вмешувањето странци, тероризмот, сецесионистичките активности и спротивставувањето на моќта на...

Филмовите на Манчевски на фестивали во Европа и во Азија

И покрај ограничувањата поради пандемијата, филмовите на Милчо Манчевски продолжуваат да го наоѓаат патот до интернационалната публика. „Врба“ на Манчевски ја имаше романската премиера...

Борусија подготвува виртуелна турнеја во Азија

Многу навивачи и партнери од регионот беа во контакт со нас, велејќи дека тие уште сакаат да се приближат до играчите, што е можно...