9.8 C
Skopje
24.10.2021 - 4:52

Ознака: азил

Брисел планира укинување на безвизниот режим, на листата земји и Македонија

Бриселската агенција ЕУ Обсервер објави внатрешен документ во кој се наведува дека Франција, Германија и Италија размислуваат за укинување набезвизниот режим за некои земји...

Курц: Потребни се повеќе протерувања на баратели на азил што го...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, остро го отфрли обидот на неколку невладини организации да ја препишат вината за смртта на 13-годишно девојче на самата жртва...

Грција воведе забрана за азил на мигранти кои доаѓаат од Турција

Лицата од Авганистан, Бангладеш, Пакистан и Сирија повеќе нема да имаат право да бараат азил во Грција ако дојдат преку Турција, изјави грчкиот министер...

Русија го повикува другарот Трамп

Руските државни медиуми го повикаа американскиот претседател Доналд Трамп да побара азил во Русија за да го избегне потенцијалниот политички прогон откако ќе ја...

Гласините за помилување нема да го одвратат Сноуден од Русија

Американскиот укажувач и поранешен вработен во ЦИА, Едвард Сноуден, ќе поднесе документи за продолжување на престојот во Русија за уште три години, и покрај...

Грција ги суспендира новите барања за азил

Грција ги суспендираше новите барања за азил во следниот месец, наведувајќи дека веднаш ќе ги врати сите што илегално влегуваат во земјата, а откако...

Повеќе од 5.000 мигранти побарале азил во Албанија

Во 2019 година повеќе од 5.000 бегалци и мигранти побараат азил во Албанија. Мигрантите обично ја користат рутата преку Девол и Корч, но заради...

Построги мерки за добивање азил

Грчкиот парламент донесе закон со кој се воведуваат нови, построги процедури за добивање азил. Законот вклучува построги политики за притвор за оние што влегуваат...

Франција повторно не му овозможи азил на Сноуден

Нема причина Франција да ја промени својата одлука од 2013 година, кога одби да му даде азил на поранешниот официјален претставник на американската Агенција...

Се стравува од повторување на бегалската криза

Им се заканува ли на Македонија и на регионот опасност од повторување на бегалската драма по должината на некогашната траса е прашањето што се...