Ознака: азербејџан

Невозможно е да се живее заедно на земјата за која секој...

Ерменците и Азербејџанците во Нагорно-Карабах коегзистираа за време на Советскиот Сојуз. Но, конфликтот околу територијата експлодираше кон крајот на 80-тите години на минатиот век,...

Ситуацијата во делови од Нагорно-Карабах останува напната

Ситуацијата во некои делови од фронтот во зоната на конфликт околу Нагорно-Карабах останува напната, објави денеска Министерството за одбрана на Азербејџан, пренесува ТАСС. - Општата...

За цивилите војната во Нагорно-Карабах никогаш не запре

Борбата за Нагорно-Карабах се води речиси еден век, а ескалираше кога Советскиот Сојуз се распадна. Сега, кога непријателствата повторно се разгореа, цивилите уште еднаш...

Илјадници Американци излегоа на улиците за да ги поддржат Ерменците

Илјадници демонстранти протестираа во Лос Анџелес во знак на поддршка на Ерменија и осуда на непријателските потези на Азербејџан и Турција во Нагорно-Карабах. До протестот...

Поради кршење на примирјето во Нагорно-Карабах не можат да се разменат...

Ерменија и Азербејџан не успеаја да ги разменат телата на војниците убиени во конфликтот во Нагорно-Карабах, поради кршење на примирјето за кое се обвинуваат...

Судирите во Нагорно-Карабах продолжуваат и покрај договореното примирје

Примирјето кое го договорија Ерменија и Азербејџан со Русија стапи на сила вчера, но и покрај тоа продолжуваат судирите во Нагорно-Карабах. За време на ноќта...

Примирјето помеѓу Азербејџан и Ерменија е привремено

Азербејџанскиот министер за надворешни работи, Џејхун Бајрамов, изјави дека хуманитарниот прекин на огнот, договорен на разговорите во Москва, ќе трае онолку колку што на...

Ерменија и Азербејџан договорија прекин на огнот во Нагорно-Карабах

Ерменија и Азербејџан, по 10-часовни разговори во Москва, договорија прекин на огнот во Нагорно-Карабах за размена на затвореници и жртви, кој ќе стапи на...

Не престануваат гранатирањата во Нагорно-Карабах

Веќе 13-ти ден трае војната на Кавказ. Вчера беше гранатирана црквата Свети Спас во градот Шуши во Нагорно-Карабах, а борбите не престануваат ни денеска. Рускиот...

Азербејџан и Ерменија го прифатија повикот на Путин

Азербејџан и Ерменија ја прифатија поканата на рускиот претседател, Владимир Путин, и ќе испратат свои претставници во Москва на разговори за прекин на огнот...