Ознака: азербејџан

Мирот на Кавказот во корист на мировниците

Азербејџан прогласи победа со склучувањето на договорот за крај на бруталниот конфликт со Ерменија во Нагорно Карабах. Русија, која посредуваше, исто така извојува победа Авторка:...

Ерменци упаднаа во владината зграда, бесни поради договорот со Азербејџан

Незадоволни граѓани на Ереван упаднаа синоќа во зградата на ерменската Влада, бидејќи ерменскиот премиер Никол Пашинијан соопшти дека со лидерот на Азербејџан, Илхам Алиев...

Етнички тензии во Лион за конфликтот во Нагорно-Карабах

Турски националисти маршираа низ периферијата на Лион, Франција, по насилните судири со етничките Ерменци, кои блокираа еден автопат за да ја покажат својата поддршка...

Азербејџан: Во напад на ерменските сили загинаа 21 цивил

Во нападот на Ерменија извршен со кластерна бомба во центарот на азербејџанскиот град Берде загинаа 21 цивил, додека повредени се 70 лица, јавува Агенција...

Азербејџан: Подготвени сме за примирје, но Ерменија мора да го спушти...

Азербејџан е подготвен да ги прекине борбените дејства во Нагорно Карабах, но Ерменија мора да биде првата што ќе го фрли оружјето, изјави претседателот...

Алиев не исклучува културна автономија за Нагорно-Карабах

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев не ја исклучува можноста за давање културна автономија на Нагорно-Карабах. - Постојат многу видови на самоопределување, постојат различни видови на заедници....

Турција ќе испрати војска доколку Азербејџан го побара тоа

Анкара нема да се двоуми да испрати војска и да му обезбеди воена поддршка на Азербејџан, ако Баку го побара тоа, изјави денеска турскиот...

Пашинјан за ситуацијата во Нагорно-Карабах: Не е можно примирје, подгответе волонтерски...

Ерменскиот премиер, Никол Пашинјан, оцени дека не е можно дипломатско решение за конфликтот со Азербејџан за енклавата Нагорно-Карабах и ги повика своите граѓани да...

Тешка ноќ во Азербејџан – во ракетен напад загинаа 12 лица

Продолжуваат вооружените конфликти меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно Карабах. Ноќеска околу 1 часот по полноќ по локално време, беше ракетан...

„Пропаста“ на тенковите на виртуелното боиште потсети на гласините за смртта...

Во 1897 година, американскиот писател Марк Твен во писмо до новинар во Лондон напиша „веста за мојата смрт беше преувеличена“. Истото се однесува и...