Ознака: азербејџан

Алиев не исклучува културна автономија за Нагорно-Карабах

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев не ја исклучува можноста за давање културна автономија на Нагорно-Карабах. - Постојат многу видови на самоопределување, постојат различни видови на заедници....

Турција ќе испрати војска доколку Азербејџан го побара тоа

Анкара нема да се двоуми да испрати војска и да му обезбеди воена поддршка на Азербејџан, ако Баку го побара тоа, изјави денеска турскиот...

Пашинјан за ситуацијата во Нагорно-Карабах: Не е можно примирје, подгответе волонтерски...

Ерменскиот премиер, Никол Пашинјан, оцени дека не е можно дипломатско решение за конфликтот со Азербејџан за енклавата Нагорно-Карабах и ги повика своите граѓани да...

Тешка ноќ во Азербејџан – во ракетен напад загинаа 12 лица

Продолжуваат вооружените конфликти меѓу ерменските и азербејџанските сили околу спорниот регион Нагорно Карабах. Ноќеска околу 1 часот по полноќ по локално време, беше ракетан...

„Пропаста“ на тенковите на виртуелното боиште потсети на гласините за смртта...

Во 1897 година, американскиот писател Марк Твен во писмо до новинар во Лондон напиша „веста за мојата смрт беше преувеличена“. Истото се однесува и...

Невозможно е да се живее заедно на земјата за која секој...

Ерменците и Азербејџанците во Нагорно-Карабах коегзистираа за време на Советскиот Сојуз. Но, конфликтот околу територијата експлодираше кон крајот на 80-тите години на минатиот век,...

Ситуацијата во делови од Нагорно-Карабах останува напната

Ситуацијата во некои делови од фронтот во зоната на конфликт околу Нагорно-Карабах останува напната, објави денеска Министерството за одбрана на Азербејџан, пренесува ТАСС. - Општата...

За цивилите војната во Нагорно-Карабах никогаш не запре

Борбата за Нагорно-Карабах се води речиси еден век, а ескалираше кога Советскиот Сојуз се распадна. Сега, кога непријателствата повторно се разгореа, цивилите уште еднаш...

Илјадници Американци излегоа на улиците за да ги поддржат Ерменците

Илјадници демонстранти протестираа во Лос Анџелес во знак на поддршка на Ерменија и осуда на непријателските потези на Азербејџан и Турција во Нагорно-Карабах. До протестот...

Поради кршење на примирјето во Нагорно-Карабах не можат да се разменат...

Ерменија и Азербејџан не успеаја да ги разменат телата на војниците убиени во конфликтот во Нагорно-Карабах, поради кршење на примирјето за кое се обвинуваат...