Ознака: аерозагадување

Аерозагадувањето во Кичево намалено но далеку од нормалата

По вчерашните рекордни вредности на аерозагадување, кога во Кичево беа измерени 982 микрограми ПМ 10 честички на метар кубен, денес вредностите се нешто пониски...

Граѓаните протестираа, „Усје“ ги отфрли обвинувањата

„Катанец на „Усје“, „Доста нè труете, сакаме да дишеме“, „До кога ќе горите гуми и отпад“, довикуваа и свиркаа граѓаните додека менаџерот на фабриката...

Поради загадувањето, бесплатен градски превоз во Битола

Согласно Одлуката за субвенционирање на бесплатен јавен градски превоз на патници во денови со високи нивоа на концентрации на суспендирани честички РМ10 во амбиентниот...

ДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препораки

МАКЕДОНИЈАДОМ: Итни мерки против аерозагадувањето, наместо само препоракиОбјавено пред 14 минути - 26 јануари, 2020Од Макфакс Во услови на енормно аерозагадување, со концентрации на ПМ10...

Пендаровски: Никогаш не е разговарано на толку високо политичко ниво за...

Во првиот дел од седницата на Советот за безбедност, што се одржа во Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски, се разгледаа тековни прашања од интерес...

Аерозагадувањето во Кичево достигнува алармантни размери

И досега се знаеше дека Кичево е еден од најзагадените градови во земјава, а тоа го потврдија и денешните мерења на станицата за амбиентален...

Заев: За загадувањето обезбедени се средства од сите буџети

За борбата против аерозагадувањето обезбедуваме неколкукратно повеќе пари од било кои Буџети претходно, рече премиерот Заев во дебатата за Буџетот 2020 на националниот радиодифузен...

Балканот соединет од проблемот со хроничното загадување на воздухот

Скопје, Белград и Сараево се соочуваат со хроничен проблем на загадувањето на воздухот, што делумно се должи и на невообичаено топлото време за овој...

Покрај Куманово и Скопје се соочува со загаден воздух

Скопје се најде на десеттото место на листата на градови со најзагаден воздух, откако изутринава беа измерени 129 микрограми ПМ10 честички на метар кубен. Загаденоста...

Општина Кичево активно се вклучи во решавање на проблемот со аерозагадувањето

Општина Кичево, како една од општините со најголемо аерозагадување во земјава, активно се вклучи во имплементација на проектот за набавка на инвертер клима-уреди на...