Ознака: администрација

Бизнисот трпи поради неефикасноста и непродуктивноста на јавната администрација

Сѐ уште не е изградена свеста за значењето на претприемаштвото и на приватната иницијатива за развојот на економијата, без што ќе нема средства ниту...

Кина воведени санкции кон 28 лица од администрацијата на Трамп

Кина воведе санкции за 28 лица од Америка, вклучително и официјални лица од поранешната администрација на Трамп, обвинувајќи ги за кршење на кинескиот суверенитет....

Одредена именувана администрација

Простете за колумнава! Ќе биде надвор од фокус. Како го знам тоа? Па, колумната е веќе напишана. Ја препрочитав, сфатив дека е надвор од...

Шаќири најави реорганизација и намалување на јавната администрација

Во своето обраќање по повод 100 дена Влада, министерот за информатичко општество и администрација Јетон Шаќири се осврна на тековните активности, преземените обврски, заложби...

Администрацијата ќе работи од дома или со смени

Владата ја прифати препораката на Комисијата за заразни болести целата државна и јавна администрација, општините и судовите, согласно принципот на работа и работниот процес,...

Повторно ќе се разгледува укинувањето на флексибилното работно време

Премиерот Зоран Заев одлучил да не го потпише времено суспендирање на одлуката за флексибилно работно време на државната администрација, информираат од владината прес-служба. Од таму...

Граѓаните во исчекување на ефикасна администрација

Експертите се согласни дека администрацијата има потреба од департизација, зголемување на ефикасноста, намалување на големиот број вработени и бројот на институциите, да има брзи,...

Села: Албанските административци нема да ги отпуштиме

Зијадин Села и кандидатите за пратеници од коалицијата „Сега е време“ ги посетија населените места во општина Желино. Пред жителите на општината кандидатите ја претставија...

Администрацијата десеткувана од ковид-19

НОВА ПРЕДИЗБОРНА ЕНИГМА ЗА РЕШАВАЊЕ Во вакви околности на намалена ефикасност и функционалност на администрацијата се наметнува дилемата дали евентуална инфекција во ДИК може да...

Уставен суд реши судиите, обвинителите и функционерите да земаат цела плата

Функционерите нема да земат минимална плата, а вработените под државна капа ќе можат да имаат додатоци и надоместоци на платата. Уставниот суд од денеска...