Ознака: адвокат

На Флорида уапсени двајца бизнисмени блиски до адвокатот на Трамп

Двајца биснисмени од јужна Флорида, кои му помогнале на личниот адвокат на Трамп, Руди Џулијани, во истрага за поранешниот потпретседател на САД, Џо Бајден...

Граѓаните во тешка материјална состојба може да побараат адвокат обезбеден од...

Новиот Закон за бесплатната правна помош, кој на голем број граѓани ќе им овозможи пристап до правдата и остварување на нивните права, денеска стапува...

Јанева доби нов адвокат

Адвокатката Ирена Данилова Фрчкоска е новиот адвокат на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Јанева имаше потреба од нов адвокат бидејќи Стеван Павлески ѝ го откажа...

Има ли државата адвокат?!

Државното правобранителство е еден, малку експониран во јавноста, но не баш мал орган, под директна контрола на Владата. Како битен сегмент од неговата надлежност,...

Три години затвор за долгогодишниот личен адвокат на Трамп

Мајкл Коен, долгогодишен личен адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, денеска е осуден на 36 месеци затвор во Њујорк за криминални дела, вклучувајќи...

Дијаспората не сака да ѝ биде одземен македонскиот идентитет

Никој од Македонија не може да ни каже дека немаме право да се изјаснуваме за македонскиот идентитет затоа што живееме надвор од земјата. Точно...

Судот му одреди кауција од половина милион долари на адвокатот на...

Федерален суд во Њујорк му одреди кауција од 500.000 долари на Мајкл Коен, поранешниот адвокат на претседателот на САД Доналд Трамп, кој вчера се...

Долгогодишниот адвокат на Трамп постигнал спогодба со обвинителството

Мајкл Коен, долгогодишниот адвокат на американскиот претседател Доналд Трамп, денеска постигнал спогодба со обвинителите кои го истражуваа неговото исплаќање на жени со кои Трамп...

Убиството на српскиот адвокат се заплеткува во разузнавачките води

Му пресуди ли на Драгослав Миша Огњановиќ тајната снимка за англиската вмешаност во војната на Косово Педи Ешдаун, претставник на британскиот премиер Тони Блер, нелегално...

Полицијата немоќна пред убиствата на белградските улици

Убиството на познат белградски адвокат, кое се случи во саботата во претходно организирана заседа, потсетува на класична мафијашка пресметка Убиството на адвокатот Драгослав Огњановиќ е...