-0.2 C
Skopje
26.1.2022 - 21:27

Ознака: адвокати

Кривичен суд: Адвокатите да не манипулираат со јавноста

Основниот кривичен суд Скопје апелира до дел од адвокатите да не манипулираат со јавноста во однос на условите за водење на судските расправи и...

Адвокати го обвинија Кривичен за повреда на мерките против коронавирусот

Седумдесет и четири адвокати го обвинија Основниот Кривичен суд Скопје дека врши директна повреда на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот во Скопје....

Адвокатите на Асанж тврдат дека Трамп понудил помилување

Американскиот претседател Доналд Трамп му ветил на основачот на Викиликс Џулијан Асанж дека ќе го помилува ако каже дека Русија не била вмешана во...

Дуковски: Добро е што Обвинителството ја врши работата на одбраната

Адвокатите на Катица Јанева и Бојан Јовановски по судењето за „Рекет” рекоа дека сведоците не можат да помогнат во постапката, а имаа замерки и...

Адвокатите го одложија судењето за „ТНТ“

Судечкиот совет во случајот „ТНТ“ го одложи судењето за утре, иако на обвинетите чии адвокати не дојдоа, им определи адвокати по службена должност. Адвокатката Иванка...

Tројца адвокати во „ТНТ“ казнети со по 2.000 евра

Казни од по 2.000 евра се изречени за адвокатите Дончо Наков, Мерџан Даути и Боро Тасевски кои утрово не се појавија на судењето за...

Кокаин купувале менаџери на кафе-барови, адвокати, банкари, административци…

Според извештај на мвр Воглавно Македонија се користи како транзитна земја за кокаинот и во помал број случаи како крајна дестинација. Заплената на наркотични средства...

Адвокатите во „ТНТ“ бараат изземање на Катица Јанева

Адвокатите во предметот „ТНТ“ на СЈО, до Собранието и до Советот на јавни обвинители како и до судот доставиле барање за да биде изземена...

Во Турција осудени 18 адвокати обвинети за тероризам

Суд во Турција осуди 18 адвокати под обвиненија за тероризам и им одреди повеќе годишни затворски казни. Претседателот на веќе затворената Асоцијација на прогресивни адвокати,...

Француски адвокати бараат забрана за употреба на шок бомбите ГЛИ-Ф4

Група француски адвокати ја повика Владата на Франција да им забрани на полициските сили користење на шок бомбите ГЛИ-Ф4 при справување со насилни протести. При...