Ознака: „Агрокор“

Ивица Тодориќ планира да се кандидира за претседател на Хрватска

Поранешниот директор на хрватската компанија „Агрокор“, Ивица Тодориќ, кој е осомничен за присвојување на 100 милиони долари, планира да се кандидира за претседател на...

„Агрокор“ беше генератор на неликвидноста

Политичкиот економист Вук Вуковиќ, по најновите случувања поврзани со најголемата финансиска афера во Хрватска, која се проценува над милијарда евра, рече дека „Агрокор“ е...

Тодориќ испорачан во Хрватска и сместен во истражен затвор

Поранешниот сопственик на „Агрокор“ Ивица Тодориќ, против кого е покрената истрага поради „стекнување материјална корист“, синоќа беше екстрадиран во Хрватска, една година откако беше...

Тодориќ ќе биде испорачан на Хрватска, одлучи Суд во Лондон

Основачот и поранешен сопственик на Агрокор Ивица Тодориќ во следните десетина дена ќе биде испорачан на Хрватска, одлучи судија од Високиот суд во Лондон. Судијата...

Случајот „Агрокор“ – најголемиот пораз за Хрватска, победа за Пленковиќ

Додека ХДЗ и привилегираните доставувачи слават поради постигнувањето на спогодбата за спас на „Агрокор“, даночните обврзници имаат причина за загриженост, пишува „Индекс“ Постигнувањето на спогодбата...

Доверителите на „Агрокор“ спречија банкрот на компанијата

Доверителите на најголемата приватна компанија во Хрватска, „Агрокор“, го одбрија договорот за надмирување на долговите на холдингот, во што ќе се вклучат две руски...

Мејл-афера за „Агрокор“: „бесплатни“ советници наплатиле милиони

Во објавените мејлови на министерката за економија се дознава како се договарало вонинституционалното пишување на посебниот закон за спасување на „Агрокор“ Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ...

Оспорено ангажирањето нови советници за „Агрокор“

Вонредниот повереник за „Агрокор“, Фабрис Перушко, не смее да ги ангажира новата група странски и домашни советници што би му се ставиле на услуга...

Британски суд одобри екстрадиција на основачот на Агрокор во Хрватска

Британски суд денеска одобри ектрадиција на основачот на Агрокор Ивица Тодориќ во Хрватска, за да биде суден за злоупотреби од над 110 милиони евра....

Руските банки со превласт во „Агрокор“

Двете руски банки ќе имаат поединечни најголеми удели во новиот „Агрокор“ што се проценува дека ќе изнесува од 30 до 46 отсто По една година...