17.8 C
Skopje
26.7.2021 - 7:16

Ознака: агенции

Американските државни агенции станаа жртви на голем сајбер-напад

Според американските новински агенции, сајбер-нападот го извршила руската група „Коузи беар“. „Коузи беар“, исто така позната како „Напредна постојана закана 29“ (АПТ 29), работи...

Принудени од пандемијата, туристичките работници излегоа на протестен марш

Вработените во туристичкиот сектор попладнево одржаа протестен марш. На маршот, кој заврши пред Влада, туристичките работници упатија барања за помош од државата поради, како...

Туристите ги заобиколуваат агенциите

Причина за наглиот пораст на патувањата во сопствена режија во Македонија е тоа што граѓаните ја изгубиле довербата во македонските туристички агенции, од едноставна...

Агенции заработуваат на бремени жени

Во Србија функционираат повеќе од 100 агенции, кои целиот бизнис го засноваат на лажно вработување трудници, на кои само на хартија им се исплатуваат...

Новинските агенции бараат Гугл и Фејсбук да платат авторски права

Директори на 18 европски новински агенции, потпишаа иницијатива за промена на законите за авторски права, со цел Фејсбук и Гугл да се обврзат за...

Турската економија тоне, агенциите го намалија кредитниот рејтинг на земјата

Агенцијата „Стандард енд Пурс“ го намали кредитниот рејтинг на Турција на „Б плус“ наведувајќи дека падот на вредноста на лирата ќе доведе до послаба...

Српските туристички аранжмани не се поевтини од македонските

Не е точно дека туристичките аранжмани во Србија се поевтини од македонските. Цените варираат зависно од видот на сместувањето и дестинацијата, реагира Стопанската комора...