Ознака: агенда

Европските метрополи на агендата на Османи

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, утре ќе престојува во работна посета на Шведска, каде што ќе се сретне со министерот...

Грузија и Украина приоритет на агендата на НАТО

Дали патот за прием на Украина и на Грузија во НАТО навистина води преку Русија, ако се знае дека меѓу Москва и двете бивши...

Дневна агенда на претседателските кандидати

Средби со граѓани и митинзи. Претседателските кандидати и денеска ја продолжуваат кампањата. Кандидатот за претседател на СДСМ и коалицијата, Стево Пендаровски денеска својата програма ќе...

Трамп: Научниците за глобалното затоплување имаат политичка агенда

Американскиот претседател Доналд Трамп ги обвини научниците за климатски промени дека имаат политичка агенда, фрлајќи сомнеж на тоа дали луѓето се виновни за растечките...

Следењето туѓа агенда значи дека се нема своја

Поддршката од партнерите и од сојузниците секако дека е потребна и пожелна, но секоја суверена и самостојна држава треба пред сѐ да води сопствена...

Проширувањето на ЕУ високо, но не и највисоко во агендата на...

Австрија, која од вчера претседава со Советот на ЕУ, сака да го задржи фокусот на бугарското претседателство кон земјите од Западен Балкан, но повисоко...