Ознака: авторски права

Шакира е последната ѕвезда која ги продаде правата на своите песни

Колумбиската пеjачка Шакира е последната ѕвезда која ги продаде правата на своите песни за неколку милионска сума. Сите 145 нејзини песни, вклучително и „Hips...

Нил Јанг ги продал правата на своите песни за 150 милиони...

Инвестициската компанија „Хипгнозис Сонг Фонд“ ги купила 50 отсто од правата на целиот опус на легендарниот музичар Нил Јанг. За правата на 1.180 песни на...

Над 300 милиони долари за авторските права на Боб Дилан

Музичката корпорација „Јуниверзал мјузик“ купи комплетен каталог со песните од Боб Дилан. Компанијата, наводно, платила деветцифрена сума за авторските права за една од највредните...

Авторските права стануваат сѐ побитни за фудбалерите

Во стандардните договори што секој играч ги склучува со клуб во Премиер-лигата, постојат одредби што им овозможуваат на клубовите да користат голем број играчи...

Гугл: Реформите на авторските права ќе ја загрозат економијата на Унијата

Компанијата „Гугл“, која е во сопственост на американскиот конгломерат „Алфабет“, денеска соопшти дека реформите за авторските права на Европската унија ќе предизвикаат „несигурност“ и...

Европарламентот ја усвои контроверзната реформа на ЕУ за авторски права

По двегодишни честопати вжештени дебати, Европскиот парламент денеска ги усвои новите правила за авторските права, јави дописникот на МИА од Стразбур. Европскиот парламент ја усвои...

Џенифер Лопез ќе треба да плати 150.000 долари за свои фотографии

Пејачката Џенифер Лопез доби тужба поради објавување фотографии на кои е сликана таа, но не се во нејзина сопственост, па најверојатно ќе мора да...