15.8 C
Skopje
26.10.2021 - 17:44

Ознака: автори

Изложба на автори од Македонија што творат во Бугарија

Изложбата се состои од над 30 сликарски дела во различни формати и техники. Повеќето од сликите беа претставени во Софија минатата година, како посебни...

Македонски автори во австриското списание „Литератур унд критик“

Дваесетина македонски автори се претставени во престижното австриско списание „Литератур унд критик“ (Книжевност и критика), чие промовирање се одржа завчера во Салцбург. Румена Бужаровска,...

Публиката претпочита странски автори, но сè поголем замав земаат и домашните

Изборот за книга на годината секоја година традиционално ќе се одржува во ноември Деновиве од 10 до 20 ноември се избира книга на годината. Станува...

Можност за продуценти и за автори на документарци

Форумот „МакеКоПроДокс“, кој ќе се одржува во август и во септември, има цел да развие стратегиски план за зајакнување на копродукциите на документарниот филм...

Македонски автори на „Коронаслем 9“

Македонските слемерки Елена Пренџова, Цветанка Колева и Марија Грубор и слемери Игор Трпчески и Горазд Китановски утре, во 18 часот, ќе настапат на онлајн...

Пишувањето е дишење со полни гради, а во ова време дишењето...

Во овој период на сеопшт шок, загриженост и неизвесност запишувам пред сѐ фрагменти во вид на стихови, реченици, дневнички записи. Сѐ уште ја барам...

Тревата е (по)зелена

Хуморот што се роди на барикадите на паниката, барем делумно го релаксира стравот и ја ублажи паниката. Лесно им било на древните Грци -...

Храбри автори што не го штедат времето во кое живееме

Врачени наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Ценејќи го првенствено квалитетот на пристигнатите раскази на годинашниот Конкурс за краток расказ ги избравме најдобрите автори...

„Книжевни елементи“ со автори од повеќе земји

Во првиот број на „Книжевни елементи“, новото книжевно списание чиј издавач е „Перун артис“ од Битола, се застапени македонски писатели од повеќе генерации: Михаил...

Младите автори препорачуваат што да читаме летово

Книгата отсекогаш претставувала совршен начин за бегство од реалноста, барем накратко да се заборави на секојдневието и да се истражи еден сосема нов и...