13.8 C
Skopje
18.10.2021 - 23:27

Ознака: автомобилска индустрија

Се влошува глобалниот недостиг на компјутерски чипови

Глобалниот недостиг на компјутерски чипови се влошува, поради што некои американски производители на автомобили привремено ги затворија фабриките, вклучувајќи ги и оние што прават...

Произведени батерии за електрични автомобили кои се полнат за пет минути

Израелската стартап-компанија „СторДот“ ги претстави новите литиум-јонски батерии за електрични автомобили кои се полнат за пет минути, а ги произведе кинеската компанија „Ив енерџи“...

Стравот од разоткривање на вистинската заработка довел до падот на Карлос...

Kарлос Гон стравувал дека „Рено“ ќе му даде отказ во случај на откривање на вистинската вредност на неговата плата во „Нисан“, според сведочењето на...

Како моќниот инсајдер го симна од престолот кралот на автомобилската индустрија

Зад секој корпоративен пуч стои итар организатор. Во „Нисан“ тоа беше Хари Нада, инсајдерот познат по неговите агресивни тактики, љубовта кон цигарите, француските кошули...

Бојата ја обликува иднината на автомобилската индустрија

Новите видови облоги од боја ќе ги направат батериите поефикасни и ќе помогнат во забележувањето црни автомобили во мракот Автомобилите стануваат сѐ пософистицирани и во...

Рецесијата со автомобилската индустрија патува и кон Македонија

Нашите искуства кажуваат дека ефектите од падот на производството во Европа не се пресликуваат веднаш на нашата економија, туку тоа се афтершокови што се...

Приспособлив облик кај автомобилите следен чекор во автомобилската индустрија

Автомобилската индустрија прави разни промени во горивните и електричните автомобили, но промените во тоа како се напојуваат автомобилите не се доволни. Нашите возила треба...

Хибридниот „хиперкар“ предвесник на автомобилската индустрија

Развивањето нова платформа за автомобили од нула претставува голем потфат. Кога станува збор за радикален концепт од комбинација на гас-турбина и електричен суперавтомобил, преземањето...