8.6 C
Skopje
27.2.2020 - 10:04

Ознака: Автомобили

Продажба на автомобили на паркинг пред зграда

Низ градот се забележува појава кога на паркинзи пред станбени згради на диво се продаваат половни возила, со што се узурпира просторот за паркирање...

Формула Е – најчистата тркачка серија во мотоспортот

Автомобилите се напојуваат со батерија, гумите по трката може да се рециклираат, гледачите се поттикнати да користат јавен превоз... Со денешната трета трка во сезоната...

„Порше“ оствари рекордна продажба на автомобили во 2019 година

За германскиот производител на автомобили со високи перформанси – „Порше“, 2019 беше рекордна година во однос на глобалната продажба. „Порше“, бренд кој е во сопственост...

Пешаци и автомобили секојдневно како во слалом-трка низ Клиничкиот центар

На клиниките има речиси пет илјади пациенти и две илјади вработени, а паркингот има капацитет од само 533 места и тие никако не се...

Намалена кражбата на автомобили

Според статистички податоци Во повеќето земји-членки на Европската Унија, во последниве девет години, кражбите на моторизирани возила опаднале за околу 29 отсто. Трендот на опаѓање...

Отровна дизел-инвазија од Германија

Стравувањата за нов можен бран од половни дизел-возила станаа уште поголеми откако Владата се откажа од првичните најави за субвенционирана замена на стари со...

Пешачките премини небезбедни зони?

Во секој град уличните пешачки премини претставуваат безбедносна зона за пешаците. Но во Скопје не е така, токму на пешачките премини граѓаните најмногу внимаваат,...

На саемите за автомобили доминираат електрични и автономни автомобили

Во поново време се забележува тенденцијата за појавување на нови концепти и автомобили што работат на електрична енергија. Повеќето експерти навестуваат дека иднината на...

Индија со воведување пар-непар за возилата се обидува да го намали...

Индискиот главен град Њу Делхи почна систем за рационализација на автомобили, бидејќи се бори со опасно ниво на загадување на воздухот. Автомобилите со непарни...