Ознака: автомобилизам

НАСКАР мора да се соочи со мрачното минато по инцидентот со...

Пред околу педесет години беше отворена тркачката патека Таладега во Линколн. Тогаш, а и сега, таа претставува духовен дом на американското автомобилско натпреварување НАСКАР,...

НАСКАР се врати на патеката

АВТОМОБИЛИЗАМ Американското автомобилско натпреварување, НАСКАР, продолжи со трките сезонава, два месеца откако сезоната беше запрена поради пандемијата на коронавирусот, до кога беа одржани четири трки....

Ристо Вуков супериорен во најмасовната класа 1 на третиот брзински натпревар...

Во сенка на саботната трагедија што се случи на патеката во Кичево, помина третиот натпревар од шампионатот во брзински автомобилизам на кружни патеки, што...

Посебен сообраќаен режим поради ридско брзинскиот натпревар во автомобилизам

Денеска и утре во периодот од 9 до 16 часот ќе се одржи меѓународен ридско брзински натпревар во автомобилизам „Награда на град Скопје –...

АКК Никола Карев најуспешен на првиот годинешен натпревар во автомобилизам на...

 Со учество на 25 возачи од дест клубови од земјава, стартуваше годинешниот шампионат во брзински автомобилизам на кружни патеки, што денес се возеше на...

Викендов стартува шампионатот во автомобилизам на кружни патеки

Со првиот натпревар што викендов ќе се вози на автодромот во Кичево, стартува шампионатот во брзински автомобилизам на кружни патеки. На првиот годинешен натпревар...

Одложен автомобилскиот натпревар на кружни патеки во Кичево

Натпреварот во автомобилизам на кружни патеки во Кичево е одложен за 18-ти и 19-ти мај, поради учество на хроно екипата на авто-натпревар во БиХ, соопшти...

Брегзит ќе биде „огромен товар“ за марката „Мини“

Германскиот автомобилски гингант „БМВ“ ќе го премести производството на автомобилите од марката „Мини“ (Mini) надвор од Британија доколку Лондон ја напушти Европската унија без...

ЛиДАР ги прави автономните автомобили побезбедни

Сензорната технологија ЛиДАР за автономни возила ќе биде промовирана од Волво и стартапот Луминар на автомобилскиот саем „Аутомобилити ЛА 2018“ во Лос Анџелес. ЛиДАР...

Викендов во Скопје посебен сообраќаен режим поради одржување натпревар во автомобилизам

Посебен режим на сообраќај ќе биде воспоставен утре и задутре во Скопје во периодот од 07:00 до 17:30 часот поради одржување Меѓународен кружен натпревар во...