8 C
Skopje
16.2.2019 - 11:29

Ознака: автокефалност

Патријарх Неофит: Решавањето на прашањето за името ќе го придвижи и...

Бугарскиот патријарх Неофит очекува решавањето на прашањето за името на Македонија да го придвижи и македонското црковно прашање. – Сѐ уште се работи околу...

Како да се позиционира МПЦ по украинската автокефалност?

Аналитичарите во Македонија имаат поделени ставови за тоа како треба да се позиционира МПЦ, откога пред неколку дена вселенскиот патријарх Вартоломеј ѝ го предаде...

МПЦ трпеливо чека автокефалност

Ова е период на затишје и на отсуство на очекуваните конфронтации и групирања на православните цркви по линија на (не)поддршка на Руската црква и...

Синодот на Украинската православна црква прогласува автокефалност на 15 декември?

Светиот Синод на Украинската православна црква ќе се состане на 15 декември за да прогласи автокефалност и да избере патријарх, најави денеска украинскиот претседател...

Порошенко и Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква

Претседателот на Украина Петро Порошенко и цариградскиот патријарх Вартоломеј потпишаа договор за создавање самостојна украинска црква. Церемонијата се одржа денеска во резиденцијата на патријархот...

Каква е шансата за автокефалност на МПЦ-ОА во новото православно престројување

Дали македонската автокефалност досега беше жртва на антагонизмите меѓу двете најголеми православни цркви, како што се Вселенската патријаршија, прва по престол, и најмногубројната Руска...

Конечно е отворен канонски пат за автокефалност на МПЦ

Вселенската патријаршија нема да дозволи за едни да биде мајка, а за други маќеа Македонската православна црква - Охридска архиепископија сега се наоѓа во најзначајниот...

Прашањето за автокефалност на МПЦ во светлината на неуспешниот референдум

Аналитичарите немаат дилеми дека признавањето на МПЦ е директно поврзано со решавањето на спорот за името на државата. Очекуваат дека вака како што заврши...

САД ја почитуваат можноста украинската црква да добие автокефалност

Соединетите Американски Држави ја почитуваат можноста на украинските православни верски лидери и следбеници да тежнеат кон автокефалност во согласност со нивните убедувања, соопшти Стејт...

Иринеј: Ако Украинската црква добие автокефалност, тоа може да се случи...

На православието му се заканува раскол, поголем од оној меѓу Истокот и Западот“, предупреди српскиот владика Иринеј Бачки по повод најавите на Вселенската патријаршија...