Ознака: автобус

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се заби во куќа. Несреќата се...

Се преврте автобус во Србија, десет луѓе се повредени

Во Србија се преврте автобус, при што 10 луѓе се повредени. Денеска околу 10 и пол часот се случила сообраќајна несреќа на патот кај Умка,...

Автобусот за две години границите ги минал 130 пати

За да нема шпекулации, потврдувам дека автобусот на „Беса транс“ кој се запали во Бугарија, е марка „мерцедес“, произведен во 2007 година. Границата ја...

Суспендирани двајцата цариници што биле на смена

Возилото на „Беса транс“ кое било без лиценца, поминувало на четири гранични премини низ државава во период од една година. Ова го констатираше Царинската...

Хусеини: Царинската управа има овластувања да врши надзори и да ги...

Државниот инспекторат за транспорт извршил четири контролни надзори на компанијата „Беса транс“ во текот на 2021 година. Контролите се извршени на еден или два...

Автобусот на „Беса Транс“ не бил пријавен за вршење меѓународен превоз

Автобусот што изгоре и во кој животот го загубија 45 лица, не бил пријавен за вршење меѓународен превоз, обзнани министерот за транспорт и врски,...

На петти октомври била последната проверка за техничка исправност на автобусот

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, кажа дека последната проверка за техничката исправност на автобусот била на 5 октомври 2021 година односно пред месец...

Политичките и верските лидери изразија сочувство за несреќата

Српскиот претседател Александар Вучиќ и премиерот на Албанија, Еди Рама, се меѓу политичките лидери кои изразија сочувство по сообраќајната несреќа во Бугарија. Вучиќ упати...

Патниците се од Македонија, еден е од Прешево и еден со...

Според изјавата на премиерот Заев Ќе почекаме стручните служби да ги кажат причините за несреќата. Настраданите не се само од Скопје, туку се од повеќе...

Трагедија: 46 загинати во македонски автобус во несреќа во Бугарија

Најмалку 46 лица загинаа во автобуска несреќа на автопатот Струма во Бугарија во текот на ноќта, јавија бугарските медиуми. Се запалил автобус со македонски...