-6.2 C
Skopje
26.1.2022 - 9:23

Ознака: автобуска несреќа

Бугарско обвинителство: Возачот е виновен за автобуската несреќа на автопатот Струма

Бугарското обвинителство ја заврши истрагата за автобуската несреќа на автопатот Струма во која загинаа 45 македонски државјани. Заменик главниот обвинител Борислав Сарафов за „БТВ“...

Роднини на загинатите во автобуската несреќа во Бугарија бараат паралелна истрага

Роднини на загинатите и преживеаните во автобуската несреќа што се случи на автопатот „Струма“ во Бугарија, во ноември, пред Окружниот суд во Перник побараа...

Еден месец по автобуската несреќа, обновен е сообраќајот на автопатот Струма

Еден месец по страшната автобуска несреќа на автопатот Струма во Бугарија, во која загинаа 45 лица од кои 12 деца, а седуммина беа повредени,...

Се очекуваат резултатите од вештачењата за автобуската несреќа во Бугарија

Резултатите од вештачењата (судско-медицинското, техничкото и пожарно-техничкото) за автобуската несреќа што се случи на автопатот „Струма“ би можеле да бидат готови до недела, според...

Кривичен суд: Техничкиот факултет во Битола не прифаќа да го изврши...

Од Техничкиот факултет во Битола, каде по наредба на судот за супервештачење беше испратен предметот поврзан со автобуската несреќа во село Ласкарци, на 17.12.2021...

Се очекуваат експертските заклучоци за несреќата во Бугарија додека истрагата се...

Истрагата за автобуската несреќа во која минатиот месец загинаа 45 лица на автопатот „Струма“ во Бугарија се ближи кон крајот, со што се очекуваат...

Се очекува пристигнувањето на посмртните останки од Бугарија, откажана поворката низ...

Со два воено-транспортни авиони се очекува да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани кои загинаа во трагичната автобуска несреќа во Бугарија. Поворката низ главниот град...

Истражителот Маринов за несреќата во Бугарија: Парче од заштитната ограда влегло...

Познати се причините за пожарот во автобусот што запали на автопатот „Струма“ во Бугарија. Ова го соопштија обвинителот Бисер Михајлов и истражителот Мариан Маринов,...

Граѓаните утре ќе можат да им оддадат последна почит на загинатите...

Министерството за надворешни работи информира дека утре (3 декември), во 9 часот, на скопскиот аеродром се очекува да пристигнат посмртните останки на 45 граѓани...

Идентификувани жртвите од автобуската несреќа, Бугарија го помага транспортот со воен...

Заменик-главниот обвинител и директор на Националната истражна служба Борислав Сарафов за „БТА“ изјави дека веќе се идентификувани сите 45 жртви на автобусот со македонска...