-2.1 C
Skopje
1.12.2020 - 22:51

Ознака: автобуска несреќа

Филипче: Несреќата кај Ласкарци нè научи да си помагаме кога е...

Министерот за здравство Венко Филипче потсети дека на денешен ден пред точно една година се случи страшната сообраќајна несреќа кај селото Ласкарци, која, како...

Mарш во спомен на жртвите во трагедијата кај Ласкарци

Гостивар Гостивараци не ги забораваат шеснаесеттемина сограѓани, кои ги загубија животите во страшната автобуска несреќа во автобусот на „Дурмо-турс“ од Гостивар, кој на 13 февруари...

Вештак во судењето за Ласкарци: Човечкиот фактор пресуден за несреќата

Првата реакција и обидот за кочење кај возачот настанала во првата секунда, кога ја кренал ногата за гас и ја префрлил кај педалата за...

Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но можеби нешто го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. - Возачот презел дејство, но немал никаква можност да ја...

Полесно повредените патници во автобуската несреќа во Србија се враќаат дома

Според последните информации добиени од болницата во Прокупље, каде беа згрижени 16 од вкупно 26 патници повредени откако се преврте македонски автобус кој превезувал...

Министерство за здравство: Згрижените пациенти се надвор од животна опасност

Министерство за здравство, според информациите добиени од Министерството за надворешни работи, информира дека во сообраќајката несреќа која утрово се случи на патот Блаце –...

Потешко повредена жена од автобусот префрлена во Ниш, другите патници ја...

По добиените информации од дежурните лекари во болницата во Прокупље, кај нив во моментов се згрижени 16 пациенти, додека едната потешко поврдена пациентка е...

Македонски автобус се преврте во Србија, повеќе лица се повредени

Македонски автобус околу 10 часот изутринава се преврте во Србија на магистралниот пат Прокупље – Блаце. Крајната дестинација на патниците била Копаоник. Според првичните информации...

Најмалку 19 лица загинаа во автобуска несреќа во Русија

Руските власти соопштија дека најмалку 19 лица загинаа, а 22 се повредени при излетување на автобус од пат на Далечниот Исток на Русија. Меѓу...

Две деца загинаа во автобуска несреќа во Аргентина

Две деца загинаа, а десетина се повредени во автобуска несреќа во Агентина, јужно од Буенос Ариес. Загинатите деца се на возраст од 11 и...