9 C
Skopje
16.11.2018 - 21:43

Ознака: автобуси

Општина Тетово ќе купува автобуси за јавен градски превоз

Преку вонредна седница на Советот, општина Тетово одлучи да се задолжи преку повикот од проектот за подобрување на општинските услуги на Министерството за финансии...

Најмалку 47 загинати во страотна сообраќајка во Зимбабве

Најмалку 45 лица загинаа во директен судир на два автобуса во Зимбабве, соопшти денеска полицијата. Портпаролот на полицијата Пол Нијати изјави дека двата автобуса, кои...

Дополнителни автобуси денеска и утре поради Задушница

Поради празникот Задушница денеска и утре ќе бидат пуштени во сообраќај дополнителни автобуси што ќе сообраќаат од и до гробиштата Бутел. Од Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“...

ЈСП со дополнителни автобуси за Задушница

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ денеска соопшти дека утре и задутре поради празникот Задушница ќе бидат пуштени во сообраќај дополнителен број автобуси кои ќе сообраќаат...

Скопското ЈСП ја спасува Битола од уцени

Одлуката на локалната власт во Битола да позајми автобуси од Скопје, во првиот момент не само што ги изненади туку и ги збуни превозниците,...

ЈСП ќе ги замени кинеските и украинските автобуси со нови

Квалитетот на сегашниот возен парк на јавното сообраќајно претпријатие воопшто не ги задоволува потребите на граѓаните, кои секојдневно мака мачат да стигнат до која...

Автобуси во јавниот превоз возеле со неисправни сопирачки и уреди за...

Неисправени уреди за сопирање и за управување, неисправни светлосно сигнални уреди, непродолжена регистрација и недостатоци на опрема, се недостатоци што се откриени кај автобуси...

ЈСП со дополнителен број автобуси на линиите 69 и 28

Во пресрет на верските празници Св.Петка и Св.Пантелејмон утре, задутре и во четврток, ЈСП Скопје ќе пушти во сообраќај дополнителен број автобуси...

Виена ги добива првите автобуси без возач

Во рамки на програмата „Мобилност на иднината", поддржана од австриското Министерство за сообраќај, по тримесечни интензивни подготовки во Виена се одржа и успешно заврши...

Градот и ЈСП ќе набават нови автобуси

Од идната година по скопските улици ќе се возат триесетина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел-возила на ЈСП,...