Ознака: Австрија

Билик и Божовиќ се најсилните адути на Австрија

Левиот и централен бек од редовите на германскиот гигант Кил, Билик, е суперѕвезда и нов лидер, кој сезонава постигна 35 гола во ЛШ и...

Курц се врати на власт

Новата австриска влада на канцеларот Себастијан Курц, составена од австриската народна партија (ОВП) и Зелените, денеска положи заклетва и стапи на должност. Точно 100 дена...

Австрија во новата година без пластични кеси

Во Австрија од почетокот на годината се применува забраната за продажба на еднократно употребливи пластични кеси. Законот предвидува преоден период до крајот на 2020 година,...

Австриските и швајцарските скијалишта погодени од лавини

Преземена е голема акција за пребарување повеќе исчезнати скијачи кога четири лавини ги погодија скијалиштата во Австрија и Швајцарија. Според „Скај њуз“, австрискиот ски-центар Ангокел...

Новогодишен концерт со ансамблот „Јаношка“ од Австрија

Ансамблот „Јаношка“ од Австрија ќе настапи со оркестарот на Македонската филхармонија, в петок, во 20 часот, на новогодишниот гала-концерт „Слушни!Доаѓа Новата...“. Со оркестарот ќе...

Австријците ќе потрошат дури две милијарди евра за Божиќ

Трката за божикни подароци е во тек, а се проценува дека Австријците ќе потрошат рекордни две милијарди евра на Божиќ оваа година. Проценката на Здружението...

Заев – Вуцас: Австриската поддршка е константна

Австриската поддршка е константна и очекувано е остварувањето европските интеграции на Македонија како стратешки интерес. Ваков е заклучокот од средбата што денеска ја остварија...

Ангеловски: Сѐ најдобро за Австрија, се надевам дека и ние ќе...

Мирко Постоловски Специјално од Виена за „Нова Македонија“ Македонската фудбалска репрезентација претрпе пораз со 2-1 на гостувањето во Виена, од репрезентацијата на Австрија, во 9-то коло...

Македонија загуби од Австрија во претпоследниот меч од европските квалификации

Македонската фудбалска репрезентација доживеа пораз од 2-1 на гостувањето во Виена, кај селекцијата на Австрија во претпоследниот меч од квалификациите за ЕУРО 2020. Иако селекторот...

Македонија со преполовен состав против Австрија

Даниел Аврамовски е нов на списокот, се враќа Никола Ѓорѓев, а поради жолти картони нема да настапат Висар Муслиу, Бобан Николов и Илија Несторовски Селекторот...