-2 C
Skopje
23.2.2019 - 6:41

Ознака: Австрија

Путин со букет жолти цвеќиња на свадбата на австриската шефица на...

Рускиот претседател Владимир Путин денеска престојуваше на два часа во Австрија, каде што присуствуваше на свадбата на австриската министерка за надворешни работи Карин Кнајсел. На...

Франција, Австрија и Швајцарија погодени од бура, град и поплави

Делови од Европа синоќа беа погодени од невреме проследено со град, а во поединечни делови на континентот невремето предизвика поплави. На социјалните мрежи синоќа се...

Австрија го укина полагањето возачки испит на турски јазик

Идните возачи во Австрија веќе нема да може да полагаат возачки испит на турски јазик, објави Министерството за сообраќај. Мал дел од нив полагале писмен...

Австрија воведе проверки на границите поради самит на министри на ЕУ

Почнувајќи од денеска на полноќ, Австрија повторно воведе проверки на некои од граничните премини во земјата, мерка за која во Виена наведуваат дека е...

Ван дер Белен: Сакам силна и соединета Европа

Австрискиот претседател Александер ван дер Белен истакна дека на Европската унија и на Австрија, поради комплицираната светска политичка ситуација, им се заканува „губење на...

Австрија ќе ги проверува мобилните на бегалците и ќе им зема...

Долниот дом на австрискиот парламент денеска ги усвои измените во Законот за правната положба на странските државјани, кои ќе им овозможат на властите да...

Максути во Австрија: Македонија е подготвена да чекори кон евроатланската интеграција

Заменик-министерот за одбрана Беким Максути денеска во Австрија оствари средби со генералниот секретар во Федералното министерство за одбрана Волфганг Бауман и со директорот за...

Австрија има резерви за германскиот план за миграција

Австриската Влада има извесни сомнежи во однос на германската намера за склучување билатерален договор, кој му овозможува на Берлин да ги враќа кандидатите за...

Коблер: Никогаш не сте биле поблиску до ЕУ од сега

Јасната европска перспектива на регионот на Западен Балкан и на Македонија останува врвен приоритет на австриското претседателство со ЕУ. Македонија никогаш не била поблиску...

Заев: Во Австрија добивме голем и одговорен поддржувач на регионот и...

Европската унија, со Австрија, по Бугарија, доби уште еден, голем, силен, одговорен поддржувач на интегрирана и обединета Европа. Тоа е надежта на граѓаните на Македонија,...