4.3 C
Skopje
11.12.2019 - 10:44

Ознака: Австрија

Против Австрија за бодови и за добар впечаток

Македонија на вечерашниот меч (20.45 ч.) ќе се обиде да ја забележи втората победа во квалификациите за ЕП 2020 и да го заборави поразот...

Фудбалската репрезентација против Австрија сака да им се врати на победите

Македонската фудбалска репрезентација утре ќе ја пречека Австрија во рамките на четвртото коло, во квалификациската Г-група за пласман на Европското првенство во 2020 година....

За репрезентацијата следуваат мечеви со повеќекратно значење

Македонија со победи над Турција и над Грција ќе се пласира на ЕП 2020 како прва во групата, ќе влезе во вториот барабан, со...

Бригит Бирлајн – прва жена канцeлар на Австрија

Австрискиот претседател Александер ван дер Белен, денеска ѝ наложи на Бригит Бирлајн, актуелна претседателка на Уставниот суд, да формира нова преодна влада во Австрија. Бирлајн,...

Во Австрија падна голема нарко-мрежа од Балканот

Федералната криминалистичка служба на Австрија зададе тежок удар на меѓународна нарко-мафија, сочинета од луѓе од Балканот. Полицијата уапсила 14 осомничени и запленила дрога во вредност...

Штрахе сака да ја докаже својата невиност

Поранешниот австриски заменик и поранешен лидер на Партијата на слободата на Австрија (ФПО), Хајнц Кристијан Штрахе, објави дека сака да ја докаже својата невиност...

Австрискиот скандал ништо не му може на Орбан

Виена и Будимпешта се поврзани преку империјалната историја, реката Дунав, но и преку скандалот „Ибица“ кој ја потресува Австрија во пресрет на изборите за...

Се распаѓа австриската влада, сите министри од ФПО поднесоа оставки

Австриската екстремнодесничарка Партија на слободата (ФПО) објави дека сите нејзините министри во коалиционата влада формирана во декември 2017 година со конзервативниот канцелар Себастијан Курц...

Кремљ: Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија

Русија нема никаква врска со политичкиот скандал во Австрија, каде што беше емитувано компромитирачко видео со лидерот на екстремно десничарската Партија на слободата (ФПО),...

Кој ја постави „стапицата со мед“ што го предизвика скандалот „Ибица“?

Германските медиуми во петокот објавија видео-снимка на која се забележува како австрискиот заменик-канцелар Хајнц Кристијан Штрахе од Партијата на слободата разговара со девојка која,...