25.3 C
Skopje
17.6.2019 - 13:09

Ознака: Австрија

Eксхумирани останките на Давид, родителите го носат во Австрија

Посмртните останки на Давид Драгичевиќ, момчето кое под неразјаснети околности смртно настрада во Бања Лука пред една година, ексхумирани се денеска за на барање...

Средба Филипче-Клајн: Зајакнување на соработката со Австрија во областа на здравството

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната средба со австриската министерка за труд, социјална политика, здравство и заштита на потрошувачи, Беате Хартингер-Клајн информирал за...

Царовска на средба со Клајн: Создаваме услуги за полесно вработување и...

Тековните реформи во системите за социјална заштита, професионална рехабилитација на лица со попрченост, вработување млади лица, демографски развој и грижа, беа дел од темите...

Ајзенбихлер од потенцијален инвалид до светски првак

Германецот што прескокна 131,5 и 135,5 метри и го освои златниот медал, досега ниту еднаш не победил во Светскиот куп, а во септември 2012-та...

Курц е посредникот меѓу Трамп и ЕУ?

Американскиот претседател Доналд Трамп сака преку австрискиот канцелар Себастијан Курц да комуницира со Европската Унија, изјави амбасадорот на САД во Австрија, Тревор Траина. Тој по...

Австрија воведува казни од 4.000 евра за употреба на усташки симболи

Од 1 март во Австрија стапува во сила законот за забранети симболи, меѓу кои се и усташките симболи, и за нивната употреба е предвидена...

Од Австрија најголем број протерани се Европејци

Австрија минатата година протерала 4.700 луѓе, а најголемиот дел го сочинуваат Европејци. Повеќе од 60 отсто од протераните лица се со потекло од европските држави....

Австрија се прашува дали трагедијата во Тулн можеше да се спречи

Смртта на македонската државјанка З.К. (32), за чие убиство во австриски Тулн е осомничен нејзиниот сопруг Џ.М.(36), ја покажува немоќта на грижната мајка на...

Убиецот од Австрија бил поддржувач на Исламска држава?

Македонскиот државјанин Џ.М. (36) што е осомничен за убиството на својата сопруга во австриски Тулн, наводно, бил поддржувач на Исламската држава, објавува австрискиот интернет-портал...

На убиството во Австрија му претходеле закани и расправија

Убиецот сакал да разговара со сопругата, што таа го одбила, пред да ја избоде до смрт во австриски Тулн, пишуваат локалните медиуми, откривајќи нови...