11.8 C
Skopje
24.9.2021 - 23:40

Ознака: Австрија

Австрија затвора седум џамии и протерува неколкумина имами

Австрискиот канцелар Себастијан Курц денеска најави дека во рамки на капањата за борба против „политичкиот Ислам“, Австрија ќе затвори седум џамии и ќе протера...

Австрија бара воена заштита на границите кон БиХ

Сѐ поголемиот број мигранти што поминуваат низ маршрутата што води низ Босна и Херцеговина и Хрватска ги заостри односите со соседните земји од Европската...

Путин во Виена по европска поддршка

Австрија, која е горда на својата неутралност и на географската локација во срцето на Европа, по сѐ изгледа се труди да ја пополни улогата...

Рама: Заслужуваме почеток на преговори

Албанскиот премиер, Еди Рама, високо ја оценува поддршката на Австрија, во секој клучен миг низ кој минала неговата земја, посочувајќи ја како силен партнер...

Германија и Австрија ги зајакнаа граничните контроли

Германија и Австрија воведоа зајакната контрола на меѓусебната граница, како една од мерките за борба против криминалот и илегалната миграција. Како што јави ДПА, од...

Австрија може да ги затвори границите за мигрантите

Австрискиот министер за внатрешни работи Херберт Кикл најави дека неговата земја, доколку има потреба, ќе ги направи своите граници „непропустливи“. Кикл истакна дека се воспоставуваат...

Македонија на поправен против Австрија

Македонската машка одбојкарска репрезентација утревечер (20.30 часот, сала „Кале“) се среќава со Австрија во меч од третата рунда од групата А, во Сребрената европска...

Австрија ќе лобира Македонија побрзо да добие датум за преговори со...

Врз основа на сѐ она што Македонија го постигна, Австрија за време на своето претседавање со Европската Унија ќе ги убедува европските партнери и...

Коблер: Решението за името треба да биде прифатливо за двете земји

Решението за името треба да биде прифатливо за двете земји, а важно е Македонија да продолжи со реформите на кои е фокусирана, истакна австриската...

Во Австрија стапи во сила забраната за пушење во автомобил

Во Австрија стапи во сила забраната за пушење во автомобил, кога се возат деца или помлади од 18 години. За кршење на тој пропис...