1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 14:08

Ознака: Австрија

Казни до 3600 евра во Австрија за оние што ќе одбијат...

Во Австрија следи казна од 3.600 евра за одбивање на вакцината против коронавирусот. Предлог-законот, на кој работи Министерството за здравство, предвидува лицата што нема да...

Австрија ќе бара солидарност од вакцинираните за целосно заклучување

Австриската влада во разговори со покраините одлучи од понеделник, сите граѓани, а не само невакцинираните, да бидат под клуч. Состојбата со коронавирусот во Австрија е...

Шаленберг: Новата мерка против невакцинираните од ковид-19 веќе дава ефект

Од понеделникот во Австрија е ограничено движењето на невакцинираните од Ковид-19, а новата мерка веќе дава ефект, вели канцеларот Александар Шаленберг. „Половина милион вакцинирани во...

Австрија ги согледува ефектите од новата мерка за невакцинираните

Од понеделникот во Австрија е ограничено движењето на невакцинираните од ковид-19, а новата мерка веќе дава ефект, вели канцеларот Александар Шаленберг. - Половина милион вакцинирани...

Раст на бројот на новозаразени во Австрија

На првиот ден од карантинот за невакцинираното население во Австрија бројот на новозаразени и натаму е висок – 11.889, а пријавени се и 40...

Австрија наскоро ќе прогласи карантин за невакцинираните

Австрија е на само неколку дена до прогласување карантин за милиони граѓани кои не се целосно вакцинирани против Ковид-19 бидејќи дневниот број на новозаразени...

Аеродромот во Виена ја добива најголемата соларна електроцентрала во Австрија

Најголемата соларна електроцентрала во Австрија се гради на аеродромот во Виена. Осум соларни постројки ќе произведуваат речиси една третина од годишната потрошувачка на електрична...

Курц тврди дека не е „канцелар во сенка“

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето блиски до него поради...

Спроведено првото апсење во аферата поврзана со Курц

Во Австрија е уапсена Забина Бејншаб, осомничена за фабрикување на истражувањето на јавното мислење во корист на Народната партија (ОВП) на Себастијан Курц, пренесуваат...

Курц ја жртвуваше функцијата, но не и моќта, за да ја...

Австрискиот канцелар Себастијан Курц (35) поднесе оставка за да ја спаси владината коалција од колапс, откако еден од помалите коалициски партнери побара негово повлекување...