36.8 C
Skopje
4.8.2021 - 15:02

Ознака: Австрија

Забава во Хрватска доведе до ширење на коронавирусот и во Австрија

Стравувањата на австриските власти се остварија, бидејќи кластерот на заразени од коронавирус кои во земјата се вратиле по масовна забава на хрватскиот остров Паг,...

Се испитуваат сомнежи за „синдромот Хавана“ во американската амбасада во Виена

Американскиот Стејт департмент соопшти дека ги истражува извештаите за можни необјаснети здравствени проблеми меѓу персоналот во амбасадата на САД во Виена. Списанието „Њујоркер“ објави дека...

Големи поплави во Германија и Австрија, има стотици исчезнати, бројот на...

Обилните дождови, кои паднаа со повеќе од 100 литри на метар квадратен, предизвикаа нови поплави во германската провинција Саксонија, на истокот од земјата. Поплавите ја...

Курц: Потребни се повеќе протерувања на баратели на азил што го...

Австрискиот канцелар, Себастијан Курц, остро го отфрли обидот на неколку невладини организации да ја препишат вината за смртта на 13-годишно девојче на самата жртва...

Подемот и падот на „човекот од Ибица“

Пред две години Хајнц-Кристијан Штрахе беше вториот најмоќен политичар во Австрија, извршувајќи ја вицеканцеларската функција во десничарската влада, откако и помогна на неговата Партија...

Австрија ги стави сите земји од Западен Балкан на зелената листа

Сите земји од Западен Балкан од четврток ќе бидат на епидемиолошката зелена листа на Австрија. Како што е најавено во Виена, со уредбата што ќе...

Македонците одлични на јунските меѓународни турнири

Македонските претставници во коњички спорт постигнаа забележителни резултати на меѓународните турнири на кои настапија минатиот месец. Така на турнирот во Виена, Австрија на 26...

Македонија на листата на безбедни земји за патување во Австрија

Три балкански држави се најдоа на австриската листа на безбедни земји за патување. Австриското Министерство за здравство ги објави имињата на 11 нови земји кои...

Во Австрија почна најтешката авантуристичка трка

Со истрел од старо оружје во центарот на Салцбург, во неделата почна 10-то јубилејно издание на „Ред булс икс-Алпс“, најтешката авантуристичка трка на планетата....

Поради жестоки реакции, Австрија ги отстрани израелските знамиња од државните институции

Израелските знамиња, поставени на зградите на институциите во Австрија во знак на солидарност со Израел, беа отстранети поради жестоките реакции во јавноста. Израелските знамиња, кои...