-2 C
Skopje
23.2.2019 - 12:36

Ознака: Австрија

Курц е посредникот меѓу Трамп и ЕУ?

Американскиот претседател Доналд Трамп сака преку австрискиот канцелар Себастијан Курц да комуницира со Европската Унија, изјави амбасадорот на САД во Австрија, Тревор Траина. Тој по...

Австрија воведува казни од 4.000 евра за употреба на усташки симболи

Од 1 март во Австрија стапува во сила законот за забранети симболи, меѓу кои се и усташките симболи, и за нивната употреба е предвидена...

Од Австрија најголем број протерани се Европејци

Австрија минатата година протерала 4.700 луѓе, а најголемиот дел го сочинуваат Европејци. Повеќе од 60 отсто од протераните лица се со потекло од европските држави....

Австрија се прашува дали трагедијата во Тулн можеше да се спречи

Смртта на македонската државјанка З.К. (32), за чие убиство во австриски Тулн е осомничен нејзиниот сопруг Џ.М.(36), ја покажува немоќта на грижната мајка на...

Убиецот од Австрија бил поддржувач на Исламска држава?

Македонскиот државјанин Џ.М. (36) што е осомничен за убиството на својата сопруга во австриски Тулн, наводно, бил поддржувач на Исламската држава, објавува австрискиот интернет-портал...

На убиството во Австрија му претходеле закани и расправија

Убиецот сакал да разговара со сопругата, што таа го одбила, пред да ја избоде до смрт во австриски Тулн, пишуваат локалните медиуми, откривајќи нови...

Македонски државјанин ја убил сопругата во Австрија

Македонски државјанин ја избодел до смрт неговата сопруга, која исто така е од Македонија, на паркинг пред супермаркет во австриски Тулн, пренесуваат тамошните медиуми. Осомничениот...

Ѓоргиев: Посакувам група со Холандија, Чешка, Австрија…

Не би сакал Македонија да се најде во група со Франција, а не би било лошо да ги избегнеме Германија или Бугарија. Со другите...

Лавини затрупале хотел во Германија и куќа во Австрија

Опасноста од лавини во Австрија и Германија и натаму е исклучително голема, јавуваат медиумите во овие две земји, потсетувајќи дека досега загинале 26 луѓе. Синоќа...

За една недела девет жртви во лавини во Австрија

Во изминатите седум дена беа регистрирани големи врнежи од снег во Австрија, и во лавини загинаа девет лица. Снегот синоќа престана да паѓа и ситуацијата...