0 C
Skopje
13.11.2018 - 6:22

Ознака: Австралија

Бројот на жители во Австралија достигна 25 милиони

Речиси една деценија пред предвидениот рок, бројот на жители на Австралија достигна 25 милиони. Како главна причина за ова се посочуваат стотиците илјади мигранти кои...

Ристевски го очекува долго судење поради големиот број на докази

Судењето на Борче Ристевски (54), кој е обвинет за убиството на неговата сопруга Карен, ќе почне на 12 март в година, објавија австралиските медиуми....

Концерт на Симон Трпчески во Калифорнија

По распродадените концерти, полните сали, овациите од публиката, но и од критиката на настапите од турнејата низ Австралија и Нов Зеланд во текот на...

Ристевски ќе биде суден за убиството на сопругата, за кое тврди...

Борче Ристевски ќе биде суден за обвинувањата за убиство на неговата сопруга Карен, во нивниот дом во Мелбурн во 2016 година, пренесува австралиската телевизија...

Доказите не го скршија Ристевски, тоа го стори сведочењето на ќерка...

Обелечен во истото црно одело, Борче Ристевски не го менуваше изразот на лицето во текот на двете недели поминати во судницата во Мелбурн. Ништо...

Не успеаја да го сменат сопственото знаме, па тргнаа да го...

Властите на Нов Зеланд размислуваа за промена на сопственото знаме, но откако таа идеја не се оствари, се чини дека се насочија кон менување...

Недостигот на докази му дава надеж на Македонецот обвинет за убиство...

Адвокатите на Борче Ристевски (54) фрлија сомнеж на доказите за кои полицијата тврди дека покажуваат оти Македонецот го сокрил телото на неговата мртва сопруга...

Австралија ги одбива сите бродови со мигранти, илјадници луѓе протестираат низ...

Илјадници демонстранти денеска излегоа на улиците во повеќе австралиски градови, барајќи прекин на строгата имиграциска политика, во рамките на која се враќаат сите мигранти...

СП 2018: Селекторот на Австралија разочаран по ремито со Данска

Австралија требаше да победи на натпреварот против Данска, изјави селекторот на „кенгурите“ Берт ван Марвијк. Холандскиот стратег изрази жалење за изгубените два бода, кои можеа...

Мистеријата на убиственото тропање на врата ја мачи Австралија 44 години

Австралиската полиција нуди награда од еден милион долари за информации што ќе доведат до решавање на случајот на убиството на учителката Марија Смит (20),...