Ознака: Австралија

Во австралиската река Дарлинг за еден ден угинале над стoтици илјади...

Стотици илјади риби угинаа денеска во делот на една од најголемите реки во Австралија, во трет таков случај во последните недели, што локалните власти...

Топлотниот бран предизвика прекин во снабдувањето со струја во јужна Австралија

Повеќе од 150.000 домаќинства и компании во јужната австралиска држава Викторија останаа без струја откако топлотниот бран денеска го погоди овој австралиски регион. Откако температурите...

Во Австралија масовно умираат животни

Австралија веќе една недела е зафатена од бран екстремни жештини, со дневни температури кои достигнуваат до речиси 50 степени Целзиусови. Температурите уриваат вековни рекорди –...

Рекордно високи температури во Австралија

Австралија се соочува со рекорно високи температури што надминуваат и над 40 Целзиусови степени, а меторолозите најавуваат дека жешкиот бран ќе продолжи најмалку уште...

Стујардеси криумчареле големи количества на дрога во Австралија

Дел од екипажот на стујаредси на меѓународната компанија „Малиндо ер“ е обвинет за криумчарење на големи количества на хероин и метамфетамин со милионска вредност...

Австралија се пржи на 50 Целзиусови степени, угинаа над милион риби

Додека делови на Европа се борат со рекордни наноси на снег, австралиските власти ги предупредија своите граѓани да избегнуваат престој на отворено заради рекордните...

Уапсен маж поради испраќање сомнителни пакети во амбасадите во Австралија

Австралиската полиција упаси 48-годишен маж под сомнение дека испраќал сомнителни пакети до амбасадите и конзулатите ширум Австралија. Повеќе од 12 странски претставништва во Мелбурн и...

Иселеници од Австралија и од Америка со писмо до претседателот Иванов

Во имe на „Македонскиот манифест“ од Австралија и од Америка и од долупотпишаните Mакедонци од Мелбурн, Австралија (собирањето потписи продолжува), како и од поддржувачите...

Евакуирани странски конзулати во Мелбурн и Канбера

Неколку странски конзулати во австралиските градови Мелбурн и Канбера се евакуирани денеска откако примиле сомнителни пакети. На интернет страницата на австралиската Влада се објавува дека...

Поради огромен број медузи се затвораат плажи во Австралија

Околу 2.600 луѓе изминатиов викенд биле допрени од медузи на плажите во австралиската држава Квинсленд, кои се сега затворени поради огромниот број медузи. Станува збор...