Ознака: Австралија

На имот во Австралија пронајдени седум жртви со прострелни рани

На имот во руралното подрачје на австралискиот град Осмингтон пронајдени се седум тела со прострелни рани. Меѓу убиените четири се деца и тројца возрасни. Полицијата...

Австралија инвестира милиони долари за спас на коалите

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс објави дека ќе инвестира 45 милиони австралиски долари, за да се зголеми популацијата на коали која во Австралија...

Приврзаничка на Исламска држава осудена бидејќи „стои единствено за Алах“

Сопругата на врбувач на борци на Исламска држава (ИД) е осудена поради непочитување на судот во Сиднеј, бидејќи одби да стои при влегувањето на...

Банка во Австралија изгуби финансиски податоци на 20 милиони клиенти

Комонвелт банк, најголемата банка во Австралија призна дека ги изгубила финансиските податоци на околу 20 милиони свои клиенти, но увери дека нема простор за...

Осудена „кокаинската убавица“ што шверцуваше дрога заради популарност на „Инстаграм“

Канаѓанката Мелина Роберж (24), позната под прекарот „кокаинската убавица“, е осудена на максимална затворска казна од осум години, за нејзиното учество во внесување на...

Принцот Чарлс сретна обожавателка што го бакнала пред 40 години

Британскиот принц Чарлс повторно се сретнал со жената која го бакнала пред речиси 40 години, пишува во недела Би-Би-Си. Лејла Шервуд во 1979 година се...

Израмнет рекорд – и годинава 21 трка во Ф1

В недела почнува 72-та сезона во Формула 1, традиционално со трката во Мелбурн (Австралија). Десетте тима, со вкупно 20 возачи, за нова титула ќе...