5.3 C
Skopje
26.11.2020 - 22:40

Ознака: Австралија

Не успеаја да го сменат сопственото знаме, па тргнаа да го...

Властите на Нов Зеланд размислуваа за промена на сопственото знаме, но откако таа идеја не се оствари, се чини дека се насочија кон менување...

Недостигот на докази му дава надеж на Македонецот обвинет за убиство...

Адвокатите на Борче Ристевски (54) фрлија сомнеж на доказите за кои полицијата тврди дека покажуваат оти Македонецот го сокрил телото на неговата мртва сопруга...

Австралија ги одбива сите бродови со мигранти, илјадници луѓе протестираат низ...

Илјадници демонстранти денеска излегоа на улиците во повеќе австралиски градови, барајќи прекин на строгата имиграциска политика, во рамките на која се враќаат сите мигранти...

СП 2018: Селекторот на Австралија разочаран по ремито со Данска

Австралија требаше да победи на натпреварот против Данска, изјави селекторот на „кенгурите“ Берт ван Марвијк. Холандскиот стратег изрази жалење за изгубените два бода, кои можеа...

Мистеријата на убиственото тропање на врата ја мачи Австралија 44 години

Австралиската полиција нуди награда од еден милион долари за информации што ќе доведат до решавање на случајот на убиството на учителката Марија Смит (20),...

На имот во Австралија пронајдени седум жртви со прострелни рани

На имот во руралното подрачје на австралискиот град Осмингтон пронајдени се седум тела со прострелни рани. Меѓу убиените четири се деца и тројца возрасни. Полицијата...

Австралија инвестира милиони долари за спас на коалите

Австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс објави дека ќе инвестира 45 милиони австралиски долари, за да се зголеми популацијата на коали која во Австралија...

Приврзаничка на Исламска држава осудена бидејќи „стои единствено за Алах“

Сопругата на врбувач на борци на Исламска држава (ИД) е осудена поради непочитување на судот во Сиднеј, бидејќи одби да стои при влегувањето на...

Банка во Австралија изгуби финансиски податоци на 20 милиони клиенти

Комонвелт банк, најголемата банка во Австралија призна дека ги изгубила финансиските податоци на околу 20 милиони свои клиенти, но увери дека нема простор за...

Осудена „кокаинската убавица“ што шверцуваше дрога заради популарност на „Инстаграм“

Канаѓанката Мелина Роберж (24), позната под прекарот „кокаинската убавица“, е осудена на максимална затворска казна од осум години, за нејзиното учество во внесување на...