-0.2 C
Skopje
5.12.2021 - 3:39

Ознака: Австралија

Според австралискиот попис, преку 2.000 Австралијци родени во Грција се изјaсниле...

Според австралискиот попис, Македонците родени во Грција зборуваат македонски јазик. Според анализите посветени на грчката заедница во Aвстралија објавени од страна на Австралиското министерство...

Австралија и САД ги отфрлија француските подморници, Париз е гневен

Лицемерие, презир, лаги, се зборовите што ги користи францускиот министер за надворешни работи за да ја опише кризата во односите на неговата земја со...

Америка, Велика Британија и Австралија во нов безбедносен сојуз

Америка, Велика Британија и Австралија објавија историски безбедносен сојуз во областа Индо-Пацифик. Тоа е обид да се ограничи Кина, пишуваат светските медиуми. Според пактот наречен...

Македонците во Австралија жестоко ја бранат македонската телевизиска програма

Советот на македонски заедници во Австралија испрати отворено писмо до генералниот менаџер на „Канал 31“ Шејн Данлоп, по повод информациите дека австралиската телевизија ја...

Во Јужна Австралија заразените ќе се следат со апликација

Владата во Австралија тестира нова апликација која ќе користи технологија за препознавање лица и геолокација за да се осигура дека заразените со коронавирус ги...

Карантинот во Австралија продолжен за три недели

Австралиската држава Викторија го продолжи карантинот за уште три недели иако строгите ограничувања не успеаја да го намалат бројот на нови дневни случаи на...

Поставени шатори пред болниците во Сиднеј по зголемувањето на бројот на...

Дневната бројка на новозаразени случаи со коронавирус во австралиската сојузна држава Нов Јужен Велс денеска надмина илјада лица за првпат од почетокот на пандемијата,...

Австралија мора да учи да живее со ковид-19, карантинот не може...

Австралија мора да почне да учи да живее со ковид-19 откако ќе се вакцинираат повеќе луѓе, рече премиерот Скот Морисон, и покрај загриженоста за...

Австралија ја опишува Македонија како земја во која не е пожелно...

На австралискиот сајт „Смарт травел“ (Патувај паметно) Македонија е означена како земја со висок ризик за зараза од коронавирус и се препорачува да не...

Полицијата во Сиднеј доби поголеми овластувања, Канбера воведе карантин 

Австралија воведе дополнителни мерки против ширењето на ковид-19 Полицијата во Сиднеј доби поголеми овластувања во контрола на спроведување на мерките за заклучување и дополнителна воена...