Ознака: Австралија

Рекордно високи температури во Австралија

Австралија се соочува со рекорно високи температури што надминуваат и над 40 Целзиусови степени, а меторолозите најавуваат дека жешкиот бран ќе продолжи најмалку уште...

Стујардеси криумчареле големи количества на дрога во Австралија

Дел од екипажот на стујаредси на меѓународната компанија „Малиндо ер“ е обвинет за криумчарење на големи количества на хероин и метамфетамин со милионска вредност...

Австралија се пржи на 50 Целзиусови степени, угинаа над милион риби

Додека делови на Европа се борат со рекордни наноси на снег, австралиските власти ги предупредија своите граѓани да избегнуваат престој на отворено заради рекордните...

Уапсен маж поради испраќање сомнителни пакети во амбасадите во Австралија

Австралиската полиција упаси 48-годишен маж под сомнение дека испраќал сомнителни пакети до амбасадите и конзулатите ширум Австралија. Повеќе од 12 странски претставништва во Мелбурн и...

Иселеници од Австралија и од Америка со писмо до претседателот Иванов

Во имe на „Македонскиот манифест“ од Австралија и од Америка и од долупотпишаните Mакедонци од Мелбурн, Австралија (собирањето потписи продолжува), како и од поддржувачите...

Евакуирани странски конзулати во Мелбурн и Канбера

Неколку странски конзулати во австралиските градови Мелбурн и Канбера се евакуирани денеска откако примиле сомнителни пакети. На интернет страницата на австралиската Влада се објавува дека...

Поради огромен број медузи се затвораат плажи во Австралија

Околу 2.600 луѓе изминатиов викенд биле допрени од медузи на плажите во австралиската држава Квинсленд, кои се сега затворени поради огромниот број медузи. Станува збор...

Австралиец дивеел по улиците на Сиднеј па се самоубил

Неидентификуван Австралиец денеска со џип удрил во автомобил на сиднејската полиција, грабнал комби и такси возило, налетал на други автомобили и со нож ранил...

Австралија погодена од топлотен бран, температурите близу 50 степени

Пеколни горештини ја зафатија Австралија, а овој декември е еден од најтоплите во историјата на мерењата. Најтоплото место во земјата е Марбли Бар со 174...

Новогодишен топлотен бран ја погоди Австралија

Австралија ќе се соочи со силен топлотен бран за време на Божиќните празници, со температури кои ќе достигнат до 47 целзиусови степени, пренесува „Гардијан“....