Ознака: Австралија

Австралиската филмска индустрија го претекна Холивуд во воведувањето на превентивни мерки

Додека холивудските синдикати и филмските студија сè уште размислуваат околу протоколите за безбедно враќање на работа среде пандемијата на коронавирус, австралиската филмска и ТВ...

„Вакцина-национализмот“ би можел да биде проблем

Пронаоѓањето на вакцина против ковид-19 би можело резултира со значително зголемување на апелите за првично снабдување на локалното население, што се заканува да ја...

Повеќе од 100 земји го поддржаа барањето за независна истрага за...

Повеќе од 100 земји го поддржаа повикот на Австралија за независна истрага за потеклото на вирусот ковид-19, изјави австралиската министерка за надворешни работи, Мариса...

Австралиската полиција уби маж кој со нож нападна луѓе во трговски...

Маж со огромен кујнски нож нападнал луѓе во трговски центар во Австралија и повредил неколкумина, по што полицијата го убила. Инцидентот се случил во...

Австралија поради коронавирусот не ја славеше 250-годишнината од пристигнувањето на капетанот...

Големата 250-годишнина од контроверзното пристигнување на капетанот Џејмс Кук во Австралија помина речиси незабележано поради пандемијата на коронавирус поради која беа откажани свечените прослави. Капетанот...

Австралија и Нов Зеланд го покажаа аполитичниот начин за искоренување на...

Двете држави, предводени од идеолошки спротивни власти, се здружуваат во заедничка цел - елиминација на вирусот. Нивниот аполитичен пристап ја враќа довербата во демократијата Лидерите...

Пандемијата предизвика бум во продажбата на велосипеди во Австралија

Австралиските продавачи на велосипеди се борат да одговорат на зголемената побарувачка и продажба, откако ограничувањата за движење поради коронавирус стапија во сила минатиот месец,...

Австралија бара меѓународна истрага за појавата и ширењето на коронавирусот

Австралија ја проблематизираше транспарентноста на кинеските власти во одговорот на епидемијата на коронавирус и побара меѓународна истрага за појавата и ширењето на коронавирусoт. Овој...

Австралија презема нови чекори и ги продолжува рестриктивните мерки

Во Австралија рестриктивните мерки за спречување на ширењето на коронавирусот ќе останат во сила уште најмалку четири недели, објави премиерот Скот Морисон. Тој рече дека...

Австралија и Нов Зеланд: Сѐ уште е рано за ублажување на...

Нов Зеланд и Австралија, познати по раните знаци на успех во борбата против ширењето на коронавирусот, објавија дека е премногу рано да се започне...