1.8 C
Skopje
23.1.2022 - 12:45

Ознака: Австралија

Здравствениот систем е пред колапс, се молат туристите да помогнат

Австралија Австралискиот здравствен систем е пред колапс, па владата на Скот Морисон е принудена да направи „очајнички“ потег - да повика помош од туристите планинари,...

Високите температури го израмнија австралискиот 60-годишен рекорд

Во Австралија се измерени 50,7 степени Целзиусови, пренесе „Би-би-си“. Со тоа изедначен е рекордот за највисоката измерена температура во историјата на Австралија од како...

Од Синатра, преку Деп, до Ѓоковиќ: Светски ѕвезди за кои Австралија...

Новак Ѓоковиќ не е единствениот што на своја кожа ги почувствува строгите закони на Австралија. Слични доживувања имаа и други светски познати ѕвезди. Џони Деп...

Нанесена е голема неправда над Ѓоковиќ, тој не заслужува ваков третман

Гордана Димовска од Мелбурн за случајот на најдобриот светски тенисер Јас, како и многу други гледаме како голема неправда е нанесена над Новак Ѓоковиќ и...

Сакаат повторно да го затворат Новак и да го депортираат?

Австралиските власти имаат намера повторно да ја укинат визата на Новак Ѓоковиќ и да го депортираат од државата, кажа братот на најдобриот светски тенисер,...

Австралиската влада не му дала гаранции на Ѓоковиќ дека ќе влезе...

Австралиската влада не му дала гаранција на Новак Ѓоковиќ дека ќе биде прифатено неговото медицинското ослободување за да влезе во земјата без да е...

Јапонија и Австралија потпишаа договор за одбрана

Јапонија и Австралија денеска потпишаа договор за соработка во одбраната, како последен чекор во зајакнувањето на меѓусебната безбедност поради зголемувањето на воената и економската...

Новак Ѓоковиќ заврши во имигрантски притвор во Мелбурн

Светскиот рекет број еден Србинот Новак Ѓоковиќ во моментов е сместен во имигрантски притвор, во соба на аеродромот во Мелбурн и никој не може...

Четиристотини заразени во Австралија добиле грешна информација дека се негативни

Главната австралиска лабораторија дезинформирала 400 граѓани на Божиќ, кажувајќи им дека се негативни на коронавирусот, а тие всушност биле позитивни, пренесуваат медиумите во регионот. Грешката...

Ширењето на омикрон ги враќа рестрикциите во Австралија

Двете најгусто населени држави во Австралија повторно воведоа ограничувања поради продолжувањето на рекордниот дневен број на заразени во средината на ширењето на омикрон и...