28.8 C
Skopje
16.9.2021 - 18:41

Ознака: австралија опен

Најдобрите фотографии од австралискиот гранслем

Изминативе две недели се одржа првиот овосезонски гранслем турнир Австралија опен на кој по седми пат триумфираше српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ. Во финалето, Србинот...

Ѓоковиќ супериорен на патот кон нова гранслем-доминација

Ѓоковиќ со сигурниот триумф на Австралија опен (рекордна седма титула) е актуелен шампион на три гранслем-турнира. Со победа и на Ролан Гарос вторпат во...

Ѓоковиќ одигра безмалку совршен меч за рекорден триумф во Мелбурн

Првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ го освои тенискиот гранслем-турнир „Австралија опен“ по рекорден седми пат, совладувајќи го убедливо големиот ривал Рафаел Надал со 6-3,...

Осака е шампионка на Австралија Опен и нова бр.1 во женскиот...

Јапонката Наоми Осака е новата шампионка на Австралија Опен и новата лидерка на светската ВТА листа. Јапонката, која е четврта носителка на првиот Гренд-слем турнир...

На Австралија опен има нова топлотна политика

Организаторите ја применуваат т.н. стресна скала, која досега го достига нивото од 3,7, четири ќе значи дека играчите добиваат 10-минутна пауза, а натпреварите се...

Првата носителка Халеп избегна влез во историјата на гранслемите

Првата носителка на тенискиот гранслем-турнир во Мелбурн, Романката Симона Халеп, се спаси од пораз во дуелот против Естонката Каиа Канепи (6-7, 6-4 и 6-2)...

Мареј ќе добие статуа пред комплексот „Вимблдон“

Тој вчера загуби во пет сета во 1-то коло на Австралија опен, а од „Сеанглискиот клуб“ најавија дека наскоро пред терените на Вимблдон се...

Почнува Австралија опен, се очекуваат нови рекорди

Федерер и Ѓоковиќ атакуваат на седмата победа во Мелбурн, а Серена на 24-от гранслем-трофеј во кариерата со што би се израмнила со Маргарет Корт Со...

Болките во колкот предвреме ќе го пензионираат Енди Мареј?

Поранешниот тенисер број 1 во светот и трикратен гранслем-победник рече дека турнирот во Мелбурн најверојатно ќе му биде последен во кариерата, иако би сакал...

Ѓоковиќ најави поход по трофејот на „Австралија опен“

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ е оптимист дека може да го освои трофејот на првиот гранслем-турнир во претстојната сезона. – Играм тенис бидејќи навистина го...